Wpis z mikrobloga

witajcie,
jak moja zmywarka przy włączeniu funkcji tabletki blokuje dozowanie soli i nabłyszczacza (tak jest napisane w instrukcji) to dodawanie ich mimo to coś zmieni? Mam twardą wodę w domu i chciałbym chociaż móc używać soli. Czy muszę zrezygnować z tabletek, czy jak nasypie soli do podajnika, to zmywarka pobierze wodę z tego zbiornika?

#zmywarka #agd #sprzatanie #majsterkowanie
  • 22
  • Odpowiedz
@Ernando: sól do zmywarki nie ma prawa znaleźć się w komorze zmywarki podczas mycia. Nie do tego ona tam jest żebyś nią mył naczynia i niszczył sztućce tylko do regeneracji wymiennika honorowego.
  • Odpowiedz
@Ernando: Wyłącz ta funkcję i po problemie. Dlaczego wogole chcesz z tego korzystać? W przeciwnym razie sterownik nie będzie regenerował solanką złoża jonitowego, które przy twardej wodzie dość szybko się wyczerpie.
  • Odpowiedz
@nuj-ip: z funkcji tabletki? bo dobrze mi się czyszczą naczynia, jest to bardzo wygodne i oszczędne. A tak to sól+nabłyszczacz+detergent. Trochę zdziwiło mnie to ustawienie, bo znajomi korzystają z tabletek, ale dodatkowo wsypują sól i normalnie zmywarka pobiera sól mając włożoną tabletkę.
  • Odpowiedz
@Ernando: Możesz WYŁĄCZYĆ funkcję uniwerslanej tabletki i ja wkładać. Zmywarka nie sprawdzi jaką włożyłeś tabletkę czy zwykła czy super wszystko w jednym. I wtedy będzie jej używać + zmiękczy wodę, a jeśli nie będzie zacieków to możesz zrezygnować z nabłyszczacze i dawać tylko sól.
  • Odpowiedz
@Ernando: Ta funkcja jest najprawdopodobniej dla osób które mają miękką wodę i nie chcą żeby paliły się czerwone lampki z brakiem soli czy nabłyszczacza których i tak nie używają.
  • Odpowiedz
@Ernando: Taki protip jeszcze :), powinna być możliwość ustawienia twardości wody, standardowo jest ustawiona średnio twarda. Jak prawidłowo dobierzesz wartość do wody to nawet przy tanich tabletkach zmywarka będzie dobrze zmywać. Przy złych ustawieniach złoże jonitowe nie nadąży się regenerować bo będzie dostawać za mało solanki i zmywarka będzie kiepsko zmywała, przy zbyt dużej ilości solanki bedą pojawiać się zacieki lub osady na naczyniach.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@nuj-ip ale to już muszę bardziej metodą prób dojść do odpowiedniego stopnia? Bo chyba mam regulacje 1-10, pewnie jest na 5, a ja mam twarda wodę więc ustawie na 8. Powiedz mi jeszcze czy jak nigdy w mojej zmywarce nie używałem soli (mam ja 3 lata), to jest w niej bardzo źle czy nie ma tragedii ? Ogólnie naczynia wychodzą bardzo czyste, a najczęściej używam krótkiego programu "quick" co trwa 36min
  • Odpowiedz
@Ernando: Złoże się naprawi, jak dobrze zmywa i jesteś zadowolony to nawet bym tego nie ruszał, tyle że przy twardej wodzie może szybciej grzałka wysiąść :/ i 3 lata to już może być cykająca bomba. Najczęściej ludzie nie dają soli bo na tabletkach pisze że wszystko w jednym i kiepsko im zmywa. Kiedyś odratowałem taka zmywarkę która źle zmywała, a soli nigdy nie widziała, dopiero chyba po miesiącu złoże jonitowe
  • Odpowiedz
@Ernando: Ustawiasz metodą prób i błędów 8 przy twardej wodzie na początek jest jak najbardziej ok. Jak masz gdzie trzymać to polecam sól z OBI do uzdatniaczy wody w takich workach po 15-20kg wychodzi po zloty coś za kg
  • Odpowiedz
@nuj-ip: a ustawianie takiego krótkiego programu jest ok, czy lepiej te dłuższe? sugeruje się tym, że skoro domywa, to znaczy że program jest okej.
  • Odpowiedz
@Ernando: Jak domywa to nie ma co używać dłuższych programów, ewentualnie warto z raz w miesiącu odpalić jakiś na wysoką temperaturę żeby usunąć możliwie zalegające tłuszcze i inne osady.
  • Odpowiedz
@nuj-ip: ok, dzięki. Jest jakiś sposób na usunięcie kamienia który mógł się nagromadzić gdzieś w przewodach, podzespołach czy w rurze odpływowej? Jak nie środki czyszczące, to może soda oczyszczona w miejscu tabletki?
  • Odpowiedz
@Ernando: Trochę strach teraz go usuwać chemikaliami bo może coś się rozszczelnić, lub jakiś większy kawałek może uszkodzić pompę której cena najczęściej oscyluje w połowie do 3/4 ceny zmywarki.
  • Odpowiedz