Wpis z mikrobloga

Witam,

Mam dość nietypowe pytanie, słyszałem od znajomego, że czasem aby się popisać czy coś (nie wiem co ma w głowie) podaje NIP jakies firmy i bierze na nią fakturę. Pytanie jest następujące: czy coś mu za to grozi pod względem prawnym? Słyszałem, że jeśli hotel wystawia fakturę dla jakies firmy, a nie zostanie dostarczone przez owego pracownika bezpośrednio to jest nie ważne. Czyli mozna tak sobie mowic NIP firmy bez powodu i brać fakturę po czym np taka fakturę wyrzucać? Coś za to grozi?
#prawo
#firma
  • 6
  • Odpowiedz
@aoihoshi555: Info od księgowej miałem takie. Rozliczenie faktury (wrzucenie w koszty) to przywilej, a nie obowiązek, więc możesz wziąć fakturę i nie rozliczyć jej w kosztach. Natomiast to nie znaczy do końca, że ona idzie do śmieci, bo Twój kontrahent ma fakturę sprzedażową z Twoim NIPem. Stąd nawet niewrzucone w koszta faktury zalecała mi trzymać na wypadek kontroli i drążenia tematu przez US. Więc jeśli wpadasz na genialny pomysł wzięcia
  • Odpowiedz
Nie do końca mnie zrozumieliście, wiec przedstawię to na swojej osobie:

Ide do powiedzmy hotelu. Płace za nocleg i mysle sobie, a dla beki wezmę na jakaś firmę fakturę z która nie mam totalnie nic wspólnego, googluje jakąś random firmę np mercedesa. Podaje NIP i wystawiają mi fakturę. Czy coś mi za to grozi, że biorę fakturę mimo iż nie mam nic związanego z takową firmą i czy jeśli wyślą taka fakturę
  • Odpowiedz