Wpis z mikrobloga

W latach 1861-1870 Włosi przeżywali ciężkie dni - był to moment najgorszego w historii kryzysu agrarnego. Odpowiedzią władzy na rosnące niezadowolenie społeczeństwa i rychła wizja rewolty syndykalistycznej była zmiana systemu gospodarczego z rolniczego na górniczy. Moment przejścia na węgiel był dramatyczny w skutkach. Górnicy i ich rodziny przez wiele lat cierpieli z powodu niedożywienia podczas gdy kasta rządząca bawiła się w najlepsze.

Jednak jak to bywało w przypadku na przykład kuchni kreolskiej, niedostatki żywieniowe wymusiły na mieszkańcach zjadanie rzeczy, których normalnie by nie tknęli. Dobrym przykładem są tutaj wszelkie owoce morza czy kawior. Jednak do naszej kultury codziennego żywienia najmocniej przebiło się spaghetti alla carbonara czyli danie tak jak sama nazwa wskazuje zrobione z makaronu spaghetti z dodatkiem węgla. Pierwotnie używano zwykłego węgla brunatnego, jednak później zdecydowano się dodawać wysokokaloryczny antracyt, aby górnicy po ciężkim dniu pracy byli w stanie wyżywić całe rodziny.

Obecnie do carbonary zamiast węgla dodajemy jajka i parmezan, jednak prawdziwi włosi dobrze pamiętają prawdziwą recepturę.
Na zdjęciu widzimy grupę włoskich górników z Livorno, zajadających oryginalną carbonarę.

źródła:
https://en.wikipedia.org/wiki/Economy_of_Italy
https://www.lifeinitaly.com/history-of-food/who-invented-carbonara
https://www.youtube.com/watch?v=oHg5SJYRHA0

#historia #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
Brel - W latach 1861-1870 Włosi przeżywali ciężkie dni - był to moment najgorszego w ...

źródło: comment_xdgz40vhWCxwaS8KTrIIZy0ft1F7116c.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Brel: I nazwa pozostała ta sama, choć przestała pasować.
Trochę jak w języku polskim z ołówkiem, który już od bardzo dawna powinien nazywać się raczej grafitek, bo nie ma rysika z ołowiu, tylko z grafitu.
  • Odpowiedz
Pierwotnie używano zwykłego węgla brunatnego, jednak później zdecydowano się dodawać wysokokaloryczny antracyt, aby górnicy po ciężkim dniu pracy byli w stanie wyżywić całe rodziny.


@Brel: Co za różnica, skoro człowiek i tak nie jest w stanie wykorzystać węgla jako źródła energii?

W latach 1861-1870 Włosi


A nazwa carbonara nie powstała dopiero w latach 50 XX wieku?
  • Odpowiedz