Wpis z mikrobloga

Czołem mircy palacze, myślałem, że już nie zrobię kolejnego wpisu z ogrzewania, ale jednak. Zamierzam do bufora dołożyć grzałkę 10/12 kW, Laddomat i oczywiście wymienić kocioł. Czy ktoś ma doświadczenie z następującymi kotłami:
- MPM II DS 10 kW
- Ogniwo Classic DS 10 kW
- Zębiec Szafir 12 kW
Dodatkowo mile widziane komentarze odnośnie różnic między kotłami DS a zgazowującymi drewno.
#zima #ogrzewanie #smog #czystepowietrze
goothic - Czołem mircy palacze, myślałem, że już nie zrobię kolejnego wpisu z ogrzewa...

źródło: comment_LIJDqVTr7Ncv8Fy7WwGrccpywrxdiDMz.jpg

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
@goothic: nie znajdziesz nikogo z doświadczeniem odnośnie kotła nr 3, bo wypłynął tydzień temu. Dwójka też ma parę miesięcy. MPM DS ma staż ok. 5 lat na rynku. Można trafić na siedliska kotłowych nerdów, którzy powiedzą Ci, że to kocioł do bani – dopiero ich własna wersja po dwóch latach modowania nadaje się w ogóle do palenia. Ale to są nerdy, nie można ich brać zbyt serio jeśli sam nerdem
  • Odpowiedz
@Juzef: Dzięki za odpowiedź, jak zawsze coś się od Ciebie ciekawego dowiem.
Głównie myślałem, żeby kupić dolniaka, bo zawsze będzie wybór, czy drewnem, czy jednak węglem palić, a holzgas ma zawsze sterownik i jednak dobre drewno trzeba mieć.
Te przeróbki MPM DS to nie są do kotła pierwszej generacji i montowane zazwyczaj bez bufora?
Jak myślisz, jaką sprawność można drewnem na dolniaku na węgiel wypracować? W swoim zwykłym górniaku z
  • Odpowiedz
Te przeróbki MPM DS to nie są do kotła pierwszej generacji i montowane zazwyczaj bez bufora?


@goothic: nie śledzę na bieżąco, możliwe że tak.

Jak myślisz, jaką sprawność można drewnem na dolniaku na węgiel wypracować?


Nie mam podstaw cokolwiek zgadywać. Na pewno to będzie więcej niż to, co bez bufora się wyciągnie (jakieś okolice 50-kilku % średniorocznie) i raczej coś bliżej maksymalnej sprawności podawanej przez producenta (~80%) – ale nie
  • Odpowiedz
@Juzef: czyli ten Szafir od Zębca to świerzynka? On mi pasuje, bo ma wylot spalin u góry i to by mi miejsca w kotłowni oszczędziło, ale nie wiem jak z jego czyszczeniem i rozpalaniem.
  • Odpowiedz
@goothic: świeży i w dodatku konstrukcja mocno nietypowa, więc wielka zagadka, jak to będzie w praktyce. Zbudowali jedną z wersji tego pieca z gotowego projektu, ale potem namieszali bez pojęcia i przeorali kluczowe założenia. Ten kocioł nie spełnia wymagań chińskiego programu dotacji w prowincji Hebei ( ͡° ͜ʖ ͡°) Konstruktor oryginału powiada, że bez problemu wyciągali na nim ~10 razy niższe poziomy emisji. A tutaj szału
  • Odpowiedz
@Juzef: w sensie emisji spalin, czy sprawności kotła? W zasadzie głównie chodzi o łatwość rozpalania i czyszczenia, bo sprawność powinien mieć ponad 80 procent, bo niby spełnia 5 klasę i ecodesign.
  • Odpowiedz
@Juzef: a tak na marginesie, co daje palnik ceramiczny w dolniakach? Bo w Ogniwie są trzy kształtki ceramiczne palnika, a w tym są tylko cegły szamotowe. Czy jest to coś tak przydatnego, żeby przeważyło na decyzji zakupu? Jeszcze jeśli chodzi o spaliny, to temperatura 140 stopni na wylocie wystarczy dla wkładu żaroodpornego?
  • Odpowiedz
@goothic: pod względem emisji.

co daje palnik ceramiczny w dolniakach?


Możliwość dopalania paliwa w godziwie wysokich temperaturach.
Nie przywiązuj się zanadto do rysunków ceramiki w kotłach, które są w necie. One bywają niekompletne. Taka taktyka dziwna żeby konkurencja nie miała zbyt
  • Odpowiedz
@Koguy: To była litewska firma i to był ostatni prostopadłościenny bufor, jaki mieli na magazynie. Sam żałuję, że 1500L nie dorwałem.
Napisz jaką masz kotłownię, piec, powierzchnię domu, ocieplenie i co chcesz uzyskać, to ci powiem czy ma sens, to co planujesz.
Sam w tym roku będę zakładał fotowoltaikę, grzałkę w bufor i zmieniał kocioł.
Na chwilę obecną "wygodnie" się pali przy temp. na zewnątrz 5-10 st. C, rozpalam raz
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@goothic: piwnica ocieplona temperatura ok 15-16 stopni, piec zasypowy Defro Optima Komfort Plus ze sterownikiem zPID moc 18-24 kW, dom powierzchnia ok 200 m2, ściany trójwarstwowe (cegła ceramiczna - styropian - cegła ceramiczna)
Do grzania wody mam solary.
Chciałabym zamiast codziennego palenia w piecu palić co drugi dzień. I wydaje mi się że bufora ciepła powinien mi w tym pomóc.
  • Odpowiedz
@Koguy: Wydaje mi się, że na 200 m2 1500 to minimum, a najlepiej 2000 litrów. Gdzieś czytałem, że się daje ok. 10 litrów/ 1m2 powierzchni ogrzewanej. Ja na razie palę raz dziennie, ale to przez brak ocieplenia ok 90 m2 ścian z 36cm suporeksu, wjeżdża na to właśnie 5 mm wełny z welonem szklanym (więcej nie da rady, bo to jakby szeregowiec i obok jak ktoś wykupi to ściany postawi).
  • Odpowiedz
@goothic: Podłogówka na każdym z pieter (w łazienkach i kuchniach) a co do grzejników to u mnie sa stalowe płytowe.
Co do czyszczenia to nie mam jakichś większych problemów. Jak mam na piecu ustawione 60-65 stopni to wnętrze kotła jest czyste.
  • Odpowiedz
@Koguy: Pytałem o wymiennik, bo różne modele się inaczej czyści.
No i jeszcze rozpalanie, czy łatwy dostęp jest i czy rozpałką, czy może rozpalarką?
  • Odpowiedz