Wpis z mikrobloga

TL;DR Tak, to jest dobry czas na zakupy

Witam serdecznie w kolejnym podsumowaniu miesiąca. Tym razem prześledzimy moje i rynkowe ruchu w portfelu, które miały miejsce we wrześniu. Oraz w pierwszych dniach października. Podsumowanie zostało sporządzone 6 października 2019.

Jak zapewne odczułeś, w tym czasie mieliśmy załamanie się Bitcoina i generalnie koniec krypto. Jak jednak spojrzymy na liczby i wykresy, to zobaczymy, że dla części projektów był to miesiąc zyskowny.

Co się wydarzyło w moim portfelu?

Tak jak wspomniałem we wstępie, i tak jak widać na załączonym obrazku, większość projektów przyniosła we wrześniu straty. Jednak mamy kilka rodzynków, które były w tym okresie zyskowne. To zmiana in plus wobec poprzedniego miesiąca, gdzie wszystko przynosiło straty. A najlepiej radzącym sobie coinem był Bitcoin, który zanotował w sierpniu zaledwie 10 procentowy spadek.

Jednak to we wrześniu mieliśmy do czynienia z narracją zapaści na krypto. Z dwóch powodów. Po pierwsze we wrześniu mieliśmy momentalny spadek. Kilkunastu procentową stratę dosłownie w ciągu godzin. W sierpniu, choć dla wielu projektów strata była większa, to proces ten był rozłożony w czasie. Nie był tak drastyczny. Stąd też narracja końca krypto nie była tak silna jak we wrześniu. Jest to przykład zjawiska gotowanej żaby. Powolne negatywne zmiany nie wywołują żadnych reakcji. Są trudne do zaobserwowania. Żaba nie wyskoczy z garnka, jeśli będziemy powoli, systematycznie zwiększać temperaturę wody. W przeciwieństwie do nagłych zmian, które spotykają się z gwałtowną reakcją. Gdy temperatura wody gwałtownie wzrośnie, żaba wyskoczy z garnka momentalnie. Chociaż skutki tych powolnych zmian mogę być bardziej znaczące, niż tych drastycznych. Warto mieć to na uwadze obserwując zarówno rynek, jak i inne aspekty swojego życia.

Drugi powodem takiej narracji był fakt, że “zawalił się” Pan Bitcoin. Jak pisałem przed miesiącem, wtedy on trzymał poziom. Spadł tylko o 10 procent, wobec średniej ponad 20 procent reszty projektów. Jednak to Bitcoin jest twarzą całego rynku krypto oraz stanowi znaczny udział w większości portfolio (w tym u mnie). Dlatego jego zachowanie na znaczący wpływ na tworzenie narracji całego rynku. Wspomnę tylko, że tak na szybko wertując moją pamięć, to w tak wspaniałym i miło wspominanym 2017 roku Bitcoin się zawalił i skończył co najmniej 4 razy. Tak więc nic nowego. Psy szczekają, karawana jedzie dalej.

Jeszcze rzut oka na nabytki z poprzedniego miesiąca: MATIC, QDAO I TKN. Jak widzimy wszystkie one poniosły znaczące straty. Możemy więc powiedzieć, że to nie był dobry moment na ich zakup. Z tym na pierwszy rzut oka słusznym wnioskiem rozprawimy się jednak w ostatniej sekcji tego artykułu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

#kryptowaluty #bitcoin
Pobierz kubetson - TL;DR Tak, to jest dobry czas na zakupy

Witam serdecznie w kolejnym pod...
źródło: comment_nZjZDr5ZH2kFu1GdfWK3mut9Tc9WnwXf.jpg
  • 1