Wpis z mikrobloga

Okolice pełni to nie najlepszy czas na zbieranie materiału, ale gdy dopisuje pogoda to fotki pstrykać trzeba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zdjęcie przedstawia dwie gromady otwarte NGC 884 i NGC 869 czyli Podwójną gromadę Perseusza. Są to skupiska gwiazd luźno połączonych grawitacyjnie. To coś na kształt gwiezdnego żłobka - wszystkie narodziły się z jednego obłoku molekularnego. Obie gromady są bardzo młode w skali kosmicznej, NGC 884 ma 3,2 mln lat a NGC 869 5,6 mln lat. Większość widocznych gwiazd jest niebieskobiała, ale dostrzec możecie również kilka pomarańczowych - to czerwone olbrzymy.

Obiekt może nie tak spektakularny jak galaktyki czy mgławice, ale mnie jakoś urzeka swoją hmm kosmiczną subtelną elegancją (ʘʘ) Zachęcam do otwierania wersji z lepszą jakością: https://flic.kr/p/2huLoR6


HEQ5+ED80, Canon eos 600d (moded); 74 x 60s + klatki kalibracyjne.

#nedvedinspace -> mój tag, zapraszam

#mojezdjecie #astrofoto #astrofotografia #fotografia #kosmos #astronomia
Nedved - Okolice pełni to nie najlepszy czas na zbieranie materiału, ale gdy dopisuje...

źródło: comment_2HhzOs8Unw8l8PuCinAnUR8XQaRMTd2F.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz
@Nedved: Na APT nawet bez tego focusera dużo lepiej wyostrzysz niż na LV :) Ja z powodzeniem uzyskiwałem na oko fwhm poniżej 2( co nie jest może super wynikiem no ale na oko)
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@sebasan: Tak, typowa modyfikacja pod astrofotografie. Polega na wymianie oryginalnego filtra blokującego sporą część światła czerwonego na filtr baadera, który owo światło przepuszcza. Ma to znaczenie w przypadku mgławic wodorowych, które właśnie świecą na czerwono. W przypadku tych gromad nie ma on znaczenia.
  • Odpowiedz