Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Mireczki, powiedzmy że jesteście ulaną kluchą jak ja. Ktoś proponuje wam ciasto, ale jesteście na diecie.
Jak mu odmawiacie:
a) chcę, ale nie mogę, bo jestem na diecie
b) nie chcę, bo jestem na diecie
Zastanawiam się czy jest jakaś istotna różnica na poziomie postrzegania samego siebie w tych sposobach
#psychologia #filozofia
  • 6
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Dobra może inny przykład. Powiedzmy że jesteście hazardzistami, ale jesteście na odwyku. (Pomińmy fakt czy jestem hazardzistą czy nie). Ktoś zaprasza was na pokera i zadaje wam podobne pytanie. Nie chodzi mi o przestrzeganie diety, ale sam problem zdefiniowania własnej woli xD
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
Które z podejść jest zdrowsze, czy uwzględnianie naszego postanowienia do woli jest znacząco różne od przyznania że chcemy co innego, ale nie robimy tego z powodów innych wartości.
@TheDepresiveGuy musisz zapytać samego siebie - czy chcesz (ale nie możesz), czy faktycznie nie chcesz. To jest kwestia indywidualna.

Wydaje mi się, że drugie podejście jest lepsze, bo świadczy o bardziej świadomym podejściu do kwestii diety - chcesz schudnąć i utrzymać ten stan, to musisz zmienić nawyki żywieniowe.
"Chcę, ale nie mogę, bo jestem na diecie" brzmi jak "nie mogę, bo jestem na diecie, ale jak już nie będę to chętnie".