Wpis z mikrobloga

Hej Mirki i Boby budowniczowie, mam pytanie w jaki sposób można wypoziomować już postawiony budynek?
Chodzi mi o altanę ogrodową, która była 3 lata temu postawiona na bloczkach ale niestety z tego co zauważyłem w jednym rogu sporo osiadło i zrobił się przechył.
Nie chcę konkurować z krzywą wieżą, więc wolałbym ją doprowadzić do pionu.
Może ktoś z Was ma jakiś pomysł jak to zrobić albo już się z czymś takim spotkał?
Osobiście myślałem o zrobieniu podkopu w tym miejscu i wylaniu trochę betonu a następnie jak już zastygnie to podnieść na jakimś lewarku do dobrego poziomu i wtedy znowu albo coś wylać albo podłożyć ale nie wiem czy takie coś się sprawdzi, stąd prośba o radę.
#kiciochpyta #budownictwo
  • 11
  • Odpowiedz
Osobiście myślałem o zrobieniu podkopu w tym miejscu i wylaniu trochę betonu a następnie jak już zastygnie to podnieść na jakimś lewarku do dobrego poziomu i wtedy znowu albo coś wylać albo podłożyć ale nie wiem czy takie coś się sprawdzi, stąd prośba o radę.


@woojas: Jeżeli zrobisz taką wylewką tylko na małym fragmencie pod altaną, to tylko, żeby zaraz się nie okazało, że sama wylewka po pewnym czasie osiądzie.

Masz
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@flager zrobione było na bloczkach fundamentowych podsypanych piachem dla wypoziomowania. Rozłożonych jest ich z tego co pamiętam kilkanaście sztuk zarówno po obwodzie jak i w środku ale tylko z jednej strony widać że siadło bo nawet jak się w niej stoi to czuć w tym rogu że jest inaczej. Rozebrać się niestety nie da bo to altana typu domek drewniany więc za dużo roboty moim zdaniem, dlatego szukam miejscowego sposobu.
  • Odpowiedz
@woojas:
Jeżeli altana jest obciążona w miarę równomiernie na swojej powierzchni i miejsce nadmiernego osiadania nie jest punktowo przeciążone jakimś sprzętem czy np. kominkiem, to osiadania jest spowodowane najprawdopodobniej występowaniem gruntów wysadzinowych lub słabo skonsolidowanych
Jeżeli rzeczywiście to jest przyczyną, to moim zdaniem możesz spróbować iść swoim pierwotnym tropem. Tylko zrób tak:
-zejdź z wykopem planowanej poniżej poziomu przemarzania Tu znajdziesz wytyczne na jaką głębokość powinieneś zejść
-wykonaj wylewkę betonem tak
  • Odpowiedz
  • 1
@woojas Bloczki wewnątrz sa pod podłogą czy w środku jest jakiś słup lub ścianka?

Możesz robić w ten sposób, który podalem.
Tylko nie rób w takiej kolejności jak napisałeś na samym początku, że najpierw robisz fundament, a potem podnosisz na lewarze.
Musisz najpierw podnieść trochę konstrukcję, potem wykonujesz fundament w taki sposób aby jego poziom odpowiadał poziomowi bloczków obok, następnie opuszczasz konstrukcję. Możesz ewentualnie zrobić nowy fundament trochę niżej niż sąsiednie (powiedzmy
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@flager Na bloczkach są belki idące wzdłuż konstrukcji, dopiero do nich jest przymocowana podłoga a w środku jest jedna główna ściana idącą od drzwi do przeciwległej ściany i jeszcze jedna prostopadle do niej, tworząc wewnątrz 3 pomieszczenia.
  • Odpowiedz
@woojas: Przy takiej konstrukcji pewnie ta ściana w środku to tylko działówka, więc nie niesie żadnego ciężaru oprócz swojego własnego.
Próbuj sam ustawić altanę do poziomu, to jest drewno, więc jest to dosyć elastyczny materiał i katastrofy budowlanej nie spowodujesz.
  • Odpowiedz
via Android
  • 0
@flager dzięki wielkie za pomoc, zamierzam skorzystać z porad i zrobić zgodnie z wytycznymi a na przyszłość będę wiedział żeby nie słuchać jak szpec radzi że "panie, same bloczki wystarczą!" tylko normalnie jakąś wylewkę zrobić ( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
@woojas: Same bloczki w płytkim głębieniu by wystarczyły gdybyś miał grunt niespoisty (czyli np. piaski bez żadnych domieszek frakcji gliniastych, pylastych itp.) o odpowiednim stopniu zagęszczenia, wtedy można posadowić powyżej poziomu przemarzania gruntu.
Jednak żeby to stwierdzić, to trzeba zrobić badania geologiczne, ale robienie takich badań do altany to jak strzelanie z armaty do wróbla, taniej wyjdzie zrobić od razu odpowiednie posadowienie.
Chociaż w pewnym zakresie sam możesz zrobić takie badania,
  • Odpowiedz