Wpis z mikrobloga

#waluty #bankowosc #pieniadze #ing
Witam, że względu na słabnącą złotówkę oraz nadchodzące wybory zastanawiam się nad wymianą oszczędności, złotówek na euro/dolar. Pytanie czy jest sens, jak to zrobić? Mając na koncie wypłacić i w kantorze wymienić a następnie do skarpety? Czy otworzyć nowe konto euro i tam przelać kasę. Mam revoluta ale raczej tam nie będę przelewał takiej kwoty.
  • 14
  • Odpowiedz
@cichysit: ja mam kasę w EUR, RUB, MXN i trochę USD.
Najwygodniej jest to zrobić przez revoluta lub dla EUR/USD kantory online typu walutomat itp.
Ja przewalutowany hajs EUR, RUB i MXN trzymam na #mintos. Jakbyś chciał szczegóły odezwij się na PM to wszystko Ci wyjaśnię.
  • Odpowiedz
@cichysit: EUR tak, ale MXN i RUB nie bo ich nie można z revolut wysłać i przewalutowuje na mintosie. Tam jest prowizja bodajże 0,5% ale oprocentowanie na poziomie 18% powoduje, że to tak nie boli.
  • Odpowiedz
@cichysit: jeśli chcesz uciec przed inflacja to kup złoto lub srebro w jakiejś renomowanej mennicy, najlepiej monety bulionowe które są najbardziej płynne. Tylko nie zrazaj się wahania i w górę i w dół, miej przed sobą perspektywę co najmniej kilku lat. Od razu ostudze Twoje zapaly od chęci zysku. To tylko ochrona przed inflacja i kryzysem. Gdy będziesz sprzedawał te monety za 10 lat to kupisz za uzyskane pieniądze tyle samo
  • Odpowiedz
@Dabda: W teorii tak. Ale to o czym piszesz czyli stabilność złota w czasie nie jest wcale stała i podlega dużym wahaniom. Teraz jest górka (nie mowie, że nie może urosnąć). Gdyby było jak piszesz to kurs by musiał być uzależniony od inflacji, a tak nie jest. Złoto jako protektor majątku sprawdzi się gdy:
1. Regularnie dokupujesz latami/dekadami i nie patrzysz na kurs
2. Kupiłeś na dołku - wtedy po kryzysie
  • Odpowiedz
właśnie też myślałem o tym. Gdzie można kupić złoto/srebro fizycznie? Nie chcę kwitku potwierdzającego zasoby w jakimś banku.


@cichysit srebra nie kupuj bo jest VAT. Złoto jest spoko, kup jednouncjowe popularne monety - najlepiej z mennicy (w sensie mennicy a nie firmy z taką nazwą). Popularne to np. Złoty filharmonik, liść klonowy, kangur itp.
  • Odpowiedz
@cichysit: Ja bym złoto odradzał. Jest teraz modne, a jeśli coś już jest modne to duże ryzyko, że kto miął kupić to kupił i będą wyleszczać. Możesz rozważyć np tak: Wybrać 3 waluty, kupić złoto i kupić trochę akcji i podzielić to jakoś np 10% w każdej walucie + 10% w złocie + 20% w akcjach (tanich i fundamentalnie dobrych) i np reszta gotówka. Chodzi o dywersyfikacje gdzie podzielisz majątek tak,
  • Odpowiedz