Wpis z mikrobloga

Jestem na etapie budowy domu i rozmyślam nad wyborem źródła ciepła. Czy ktoś kto ogarnia temat jest w stanie doradzić które rozwiązanie będzie lepsze/pewniejsze/bardziej bezawaryjne i bardziej opłacalne na przestrzeni 5-10-15 lat? Chciałem się wybrać i pogadać z jakimś sprzedawcą w salonie sprzedaży ale myślę, że poleci coś za co dostanie premię ( ͡° ͜ʖ ͡°)

1. Kocioł gazowy do CO i CWU + fotowoltaika na potrzeby zużycia energii elektrycznej
2. Pompa ciepła powietrze-woda + fotowoltaika na potrzeby zużycia energii elektrycznej + CO + CWU

Informacje uzupełniające - centrum wielkopolski, dach wschód-zachód, 100% podłogówki, około 110-120m2 do ogrzania, wentylacja grawitacyjna

Ponadto:
Jak ENEA rozlicza prosumentów? Zużycie energii w przypadku '2' będzie odwrotnie proporcjonalne do uzysku z PV. W jakim czasie mogę odebrać nadwyżkę którą panele wytworzą w okresie letnim? Nie będzie tu jakiegoś rozjazdu który spowoduje, że część oszczędności pójdzie w piach?

#budowadomu #budownictwo #ogrzewanie #fotowoltaika #pompaciepla
  • 32
  • Odpowiedz
@megabit6: A wiesz o tym że Eps nasiąka dużo bardziej woda niż Eps i możesz mieć podsiąki kapilarne.
A bloczek pomalowałeś jakimś dobrym impregnatem? Oby nie dysperbit.
  • Odpowiedz
@megabit6: Ja osobiście jak bym stawiał dom to żadnego dachu, tzn stropodach czyli płaska połać.
Zależy gdzie chcesz je dać? murłaty to tak czy siak robi się z drewna co by było łatwiej łączyć z krokwiami. Jeśli masz płatwie podparte na słupkach (to się nazywa chyba sztolec) to czy jest sens inwestowania w stal i dokładania kolejnych problemów do konstrukcji? Bym musiał wiedzieć gdzie chcesz je zamontować i jaki byłby w
  • Odpowiedz
@megabit6 na dzisiejszy stan rozwiązań wybrałbym kable grzejne w posadzke i fotowoltaike. Kable wyjdą 3 razy taniej niż PC A nie ma się co psuć. Co prawda to grzanie 1:1 ale będzie ok.
I absolutnie żadna wentylacja grawitacyjna. Rób rekuperacje, prosty temat pracy swojej robocie max 15k, a straty ciepła przy grawitacyjnej kosmiczne.
  • Odpowiedz
@bambus94: Ziomeczku podpowiedz czy robić uziom i instalację odgromową, bo właśnie stoję przed tym dylematem - niedługo ściany piwnicy zasypują więc tylko opaska wchodzi w grę. Sprawa wygląda tak, że dookoła mam bloki i wyższe budynki więc mnie raczej nie sięgnie, ale z drugiej strony nie mam gazu tylko pompe ciepla, fotowoltaike i wszystko na prąd. Obecnie skłaniam sie ku temu, żeby olać odgromowke i dać solidne zabezpieczenia przedlicznikowe, przy falowniku
  • Odpowiedz
@Nivele: Żadne zabezpieczenie elektryczne nie daje 100% pewności, a jak nie zrobisz uziomu to i 50% nikt ci nie da. Jak masz możliwość to rób uziom otokowy, najlepiej ok 1m ( może być i 2m) od fundamentów, ale jak nie da rady to i 20cm wystarczy.
To że masz wyższe budynki to nic nie znaczy, znaczy odległość od tych budynków, wysokość tych budynków i to czy one mają instalację odgromową. W
  • Odpowiedz
@bambus94: Mają instalację odgromową, bloki po 4 piętra po drugiej stronie ulicy, około 50m max, 20m z drugiej strony 3pietrowa chalupa, a mój parterowy o wysokości 6m.
Ściany piwnicy żeby mi wilgoć nie wylazila, a i na fundamenty poszedł beton b25w8.
  • Odpowiedz
@Nivele: Możesz pokusić się o analizę potrzeby budowy instalacji odgromowej metodą toczącej się kuli, w google wszystko jest. Ale ja osobiście bym robił, choćby i obok był pałac kultury. Na wiosnę zamontowałem u siebie bo dom ma 11m wysokości i jedyne wyższe obiekty to drzewa, a piorun w 1,5 roku temu miał to gdzieś i przypieprzył mi w dom.
Ściany piwnicy to preparatem bitumicznym, tylko trzeba przypilnować żeby było dokładnie pomalowane
  • Odpowiedz
@megabit6:
Nie wiem czy warto iść w fotowoltaikę. Ja ma dom 158m po podłogach (parter + skosy na górze), 100% podłogówka. Mieszkam już 2,5 roku, rachunek za ogrzewanie poprzedniego sezonu to ok 1300 zł -> wszystko mam na prąd, płyta indukcyjna, rekuperacja. W miesiącach letnich rachunek za prąd to ok 260-280 zł, w miesiącach zimowych ok 650 zł za 2 miesiące, czyli ok 420 za ogrzewanie (2 miesiące najzimniejsze).
Wielkopolska, okolice
  • Odpowiedz