Wpis z mikrobloga

konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 53
Własnoręcznie zrobiony nóż, do oceny.
Stal z trzydziestoletniej piły tarczowej, hartowana powierzchniowo.

Rękojeść z drewna brzozowego z własnej działki, strugana i obrabiana w 100% ręcznie bez żadnych szlifierek taśmowych, drewno zaimpregnowane pokostem lnianym.

To już drugi nóż który zrobiłem, pierwszy wyglądał bardziej jak więzienny majcher niz nóż więc tym bardziej jestem dumny z postępu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#diy #knifemaking #noze
d.....s - Własnoręcznie zrobiony nóż, do oceny.
Stal z trzydziestoletniej piły tarczo...

źródło: comment_deaQvu5L40oSCNNwWoSPy0JeJWDiGPBm.jpg

Pobierz
  • 18
  • Odpowiedz
@dildo-vaggins:
Ciekawie wyszedł. Taki fajny, surowy.

Ale...
- krawędzie rękojeści są za mało zeszlifowane, co wg mnie wykluczy ten nóż z użytkowania go trochę dłużej niż oskrobanie grzyba i włożenie go do kieszeni.
- nie widzę nic co łączy ostrze z okładkami rękojeści, sam klej to za mało, lekkie wygięcie ostrza i to może odpaść.

Ile to ma grubości?
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@aarahon: ostrze ma bodajże 2mm grubości, okładki na sam klej dwuskładnikowy bo nie wiem gdzie kupić takie coś do łączenia(nie wiem jak to się nazywa), blacha została przewiercona ale tylko sklejona.

Nóż zrobiony z nudów w wolnej chwili i nawet nie wiem czy będę go kiedyś używał pewnie będzie leżał na półce.

Dzięki za rady, jak kiedyś znów znajdę natchnienie na kolejny nóż to pewnie zrobię podanymi poprawkami.
  • Odpowiedz
@dildo-vaggins: Zwykłe pręty aluminiowe bądź miedziane, jeśli masz imadło lub młotek, możesz je prasować lub sklepać. Z mocniejszych materiałów to mosiądz, potem stale i pręty z włókna węglowego (tylko klejenie), ja na to mówię szpilki.

Przelotka jest pusta w środku, służy do wzmocnienia otworu na sznurek (jeśli otwór taki wykonujemy w rękojeści).

Kiedyś jak nie miałem nic dobrego na okładziny i szpilki a musiałem szybko zrobić rączkę do maczety wpadł mi
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@aarahon: dzięki, mam prasę hydrauliczna 10ton, chyba zamiast imadła się nada (używałem do ściągania łożysk).

@Leszcz_pancerny_w_rzucik_malowany: będę robił bo mam jeszcze dużo starych tarcz tnących
^^

@boa_dupczyciel: miałem nawet nie hartować bo ta tarcza z której wyciąlem nóż była dość twarda, żeby wyciąć kształt zużyłem półtorej tarczy szlifierskiej a żeby wywiercić trzy otwory zużyłem dwa wiertła niby jakieś lepsze po 23zl za sztukę (używałem chłodziwa i miałem ustawione 150
  • Odpowiedz
@dildo-vaggins: tak jak napisał
@boa_dupczyciel: lepiej wyżarzyć bo inaczej zabraknie Ci wierteł w końcu. Ja tylko raz popełniłem ten błąd i to ze zwykłą, tanią wiertarką...

A co do cięcia kształtu to polecam duże kątówki, oszczędność na tarczy jest mega, te duże dużo mniej się zużywają przy tak twardych materiałach. Przecinając starą piłę od traka zużyłem dwie tarcze 125 mm a tnąc z drugiej strony kształt ostrza i rączki ubyło
  • Odpowiedz
@aarahon: osobiście zgadzam się z LowcaAndroidow, nie zauważyłem że tam jest napisane "do oceny".

Cóż, to co zrobiłem jako pierwsze było ładniejsze i też taśmówki nie używałem do niego (jeszcze nie miałem, w sumie teraz też nie mam właściwej do takich zastosowań) ale z tego co pamiętam, nie chwaliłem się i nie publikowałem nic do oceny i do tej pory tego nie robię (zbyt amatorsko to robię i tylko do użytku
  • Odpowiedz