Wpis z mikrobloga

Mireczki z #gory, #tatry i chyba #wspinaczka, mam pytanie. Chciałbym bezpiecznie chodzić po górach, tylko nie bardzo wiem gdzie się zgłosić i czego będę potrzebował.
Wiem już co nie co na temat ubrań i przede wszystkim butów, jakie należy zabrać i po ostatnim wypadzie sprawiły się bardzo dobrze, jednak przy podchodzeniu do Zawratu okazało się że leży tam śnieg i bez raków nie ma co iść dalej, a pewnie to tylko część sprzętu, który powinienem mieć.
Na razie nie bardzo chcę się wspinać po górach, gdzie muszę zakładać własne stanowiska, bardziej chodzi mi o bezpieczne chodzenie po trasach gdzie znajdę drabiny i łańcuchy i w sytuacjach kiedy na szczytach już będzie znajdował się śnieg(myślę tu o wiośnie i jesieni, a nie środku zimy).
Chciałbym przez zimę się dobrze przygotować, odbyć jakieś szkolenia, zaopatrzyć w odpowiedni sprzęt, tylko nie wiem co mi tak na prawdę jest potrzebne.
Myślałem żeby skoczyć na sztuczną ściankę wspinaczkową i tam znaleźć jakiegoś instruktora żeby dalej mnie pokierował, ale może powinienem zacząć od czego innego?
Od razu dziękuję za każdą podpowiedź
  • 9
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@marek31M: Zygmunt skibicki napisał kilka książek. Są w niej listy nawet ci masz że sobą wziasc. Dla mnie jako początkującego były BARDZO ppmocne
  • Odpowiedz
w sytuacjach kiedy na szczytach już będzie znajdował się śnieg(myślę tu o wiośnie i jesieni, a nie środku zimy)


@marek31M: Śnieg w dużych ilościach oczywiście zagraża lawinami, ale samo chodzenie po śniegu jest - wbrew pozorom - o wiele wygodniejsze i bezpieczniejsze, gdy śniegu jest więcej (w srodku zimy), a nie tylko taki "jesienny cukier-puder", albo późnowiosenne resztki.
  • Odpowiedz
@marek31M: Najważniejsza jest aklimatyzacja. To jest straszne jak ludzie idą w góry! Nie zdają sobie sprawy z zagrożenia! Ja wchodziłem w zeszłym roku na Giewont, lipiec, skwar, wszyscy w krótkich spodenkach, japonki, klapki, małe dzieci - koszmar! Ja jedyny byłem przygotowany: dwa czekany, raki, profesjonalna odzież, specjalistyczny mocno spłaszczony namiot (żeby opierał się wiatrom), butle z tlenem - najgorsze były te ich drwiące spojrzenia ignorantów. A przecież to GÓRY i
  • Odpowiedz
  • 0
@Sl_w_k_1 Super, dzięki, będę musiał się zaopatrzyć
@cochese No i to jest właśnie jedną z tych rzeczy, o których nie miałem pojęcia, dzięki ( ͡~ ͜ʖ ͡°)
@soniatedi18 Właśnie dlatego poszukuję jakiejś osoby, z którą mógłbym pogadać na co mogę się porywać i jak powinienem się przygotować. O ile jest ładna pogoda i można wchodzić np. na Rysy bez większego przygotowania to wszystko jest okej,
  • Odpowiedz
@marek31M: są organizowane fajne szkolenia turystyki zimowej. sprawdź sobie na stronie betlejemki. pt-nd trochę gadania, wyjścia w góry a na koniec wejście na świnicę zimą. Koszt nie duży a fajna zabawa może być.
  • Odpowiedz