Wpis z mikrobloga

Mirki orientuje się ktoś jak to teraz jest ? Jak zdam prawo jazdy przed 18-tką i zapłace w urzędzie za wyrobienie plastiku to zaczną mi go robić przed 18-tką z tym że do odbioru dopiero po osiągnięciu pełnoletności czy zaczną wyrabiać dopiero po osiągnięciu pełnoletności ?
#prawojazdy #prawo
  • 13
  • Odpowiedz
@Kostan32: o ile się nic nie zmieniło, to tylko teorię można przed 18nastką zdawać.
A odpowiedź na pytanie: prawo jazdy odbierzesz, jak będziesz miał 18 lat. I podpowiem, że przedstawiając legitymację szkolną w urzędzie prawka Ci nie wydadzą.
  • Odpowiedz
@starypijany123: prawko robiłem jak autor wątku kończył zerówkę, mogło się zmienić. No ale to, że nie wydają bez 18 lat to raczej pewne. Btw - kiedyś tak było, że do wyrabiania się podawało numer dowodu, wydadzą teraz bez dowodu, na podstawie legitymacji szkolnej/aktu urodzenia?
  • Odpowiedz
czy zaczną wyrabiać wcześniej.


@Kostan32: wydaje mi się, że to nie jest ściśle regulowane przepisami, albo że sami urzędnicy tego nie wiedzą.
W moim lokalnym wydziale komunikacji kursanci kiedyś płacili za prawko przed osiemnastką i 2-3 dni po urodzinach mieli prawko do odbioru.
A od jakiegoś czasu to nie chcą nawet opłaty przyjąć od nich wcześniej i każą przychodzić dzień przed albo w dniu urodzin.
  • Odpowiedz
@Kostan32: jest coś takiego: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 24 lutego 2016 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami.

Ale chyba już kiedyś szukałem odpowiedzi na Twoje pytanie i z tego co pamiętam, nie znalazłem. Jak masz chwilę możesz do tego zerknąć, może ja po prostu przegapiłem.
  • Odpowiedz
@Kostan32: w sumie to już chyba mam:

Wydawanie praw jazdy i pozwoleń

§ 10. 1. W celu wydania prawa jazdy lub pozwolenia należy:
1) zarejestrować wniosek w systemie teleinformatycznym, odnotowując na wniosku przydzielony numer pozycji
w rejestrze – dotyczy osób, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 3–5, pkt 8 lit. c, pkt 10, 11 i 13;
2) przeprowadzić weryfikację złożonych dokumentów w zakresie:
a) poprawności ich wypełnienia, zgodności
  • Odpowiedz