Wpis z mikrobloga

@henk:
Mogę później zerknąć, bo dużo znaczków i metoda "pozaznaczamy" zamiast normalnego ciągu wynikań i nie da rady na szybko.
Ale jak przeczytasz podpis:

Krakowianin, matematyką i liczbami pasjonuje się od zawsze. Z wykształcenia kucharz, technik ekonomista, a z zawodu kaletnik introligator

to już możesz być pewny że coś tu nie gra. Hipoteza, którą profesorowie od stu lat próbują rozwiać potężnymi aparatami, a tu jakiś introligator robi sitkiem? Mało realne.
  • Odpowiedz
@deryt:

Hipoteza, którą profesorowie od stu lat próbują rozwiać potężnymi aparatami, a tu jakiś introligator robi sitkiem? Mało realne.


@henk:
O tym właśnie piszę w naszej rozmowie w znalezisku. Chciałbym, żeby to było prawdzie, ale jestem przekonany, że niestety nie jest.
  • Odpowiedz
@deryt - widzę, że usunąłeś komentarz, ale w mędzyczasie sprawdziłem, że dla 16 też działa.

@Fenoloftaleinowy_Chrabaszcz:
ad1 - żaden ze mnie matematyk, ale czemu bzdura? na wiki jest dokładnie to samo napisane - wystarczy udowodnić, że każda liczba parzysta większa lub równa 4 to suma jakchś dwóch liczb pierwszych
ad2 - moim zdaniem jakoś to pokazuje, że to są jednak nie jakieś liczby nieparzyste, tylko konkretnie liczby pierwsze
ad3 - czemu?
  • Odpowiedz
@henk: Z tego co rozumiem to cały algorytm ma polegać na zapisywaniu liczb nieparzystych od 3 do 2n zastępując liczby niepierwsze zerami i następnie zapisywaniu tego samego od końca i jeżeli mamy 2 liczby różne od zera to znaczy, że sumują się one do 2n.
Na przykład dla 2n=60 mamy:
[3, 5, 7, 9, 11, 13, 0, 17, 19, 0, 23, 0, 0, 29, 31, 0, 0, 37, 0, 41, 43,
  • Odpowiedz
@henk: albo nie

Ad. 1.

Pierwotna wersja zakładała , że każdą liczbę parzystą większą od „6” można zapisać jako sumę trzech liczb pierwszych.


- kłamstwo - każda nieparzysta liczba naturalna większa niż 5 może być przedstawiona w postaci sumy trzech liczb pierwszych (ta sama liczba pierwsza może być użyta dwukrotnie).

Euler zauważył, że do rozwiązania tego problemu wystarczy dowód na to że: „każdą liczbę parzystą większą od 4 da się przedstawić
  • Odpowiedz
@Irrichi: > Dla wyższych nie chce mi się sprawdzać, ale obstawiam, że też będzie działać.
W zasadzie to oczywiste, że to działa(dla małych n), bo zapisując liczby nieparzyste normalnie i od końca dostajemy wszystkie możliwe kombinacje nieparzystych które sumują się do 2n, a skoro wiadomo, że hipoteza Goldbacha jest prawdziwa dla małych n (małych w sensie rzędu 10^18) to zawsze się znajdą 2 takie pierwsze pod sobą.
Więc jedyną wartością zostaje
  • Odpowiedz
@Irrichi: @Fenoloftaleinowy_Chrabaszcz: sam dowód (?) jest przeprowadzany od momentu:

”Wystarczy znaleźć jeden przedział, który nie da się w ten sposób uzyskać.”


autor twierdzi, że pokazuje, że nie da się znaleźć takiego przedziału, powołując się przy tym samym na twierdzenie czybyszewa - to nie jest obserwacja na poziomie 6 klasisty

żeby było jasne, nie bronię tego dowodu, bo się na tym po prostu nie znam, ale sorry - nie przekonuje mnie
  • Odpowiedz
sam dowód (?) jest przeprowadzany od momentu:


”Wystarczy znaleźć jeden przedział, który nie da się w ten sposób uzyskać.”

@henk: Dokładnie i właśnie tam pojawiają się takie wstawki jak

Dla przedziału x∈<1,26> liczba pierwsza w przedziale ⟨x/2,x⟩ może być tylko dla x=20 bo tylko w tedy nie znajdziemy drugiej liczby pierwszej z przedziału ⟨1,x/2⟩ aby ich suma dała x=26Spróbujmy znaleźć jeden przedział w którym nie znajdziemy pary liczb, liczba A z
  • Odpowiedz
które są kompletnie absurdalne i ciężko się doszukać w nich sensu.


@henk:
On prostu trzy różne zmienne nazwał x ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Więc to może mieć sens tylko trzeba to rozszyfrować.
@henk:
Generalnie dowód... wygląda na spójny i logiczny (i sprytny).
Niestety przez powyższe trudno mi znaleźć błąd.
"do tego trzeba usiąść synek" ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
Na szybko napisałem program działający zgodnie z tym algorytmem i dla 2n<20000, znajduje poprawne wyniki


@Irrichi:
Niepotrzebnie xD
Sprawdziłem rozumowanie i... pierwsza cześć jest prawidłowa.
To sito zostawia w każdym wierszu pary liczb sumujące się do liczby parzystej po lewo.
Zawsze, i nie trzeba tego sprawdzać programami.
Dopiero problem się pojawia po "czy zawsze tak jest" w sensie czy któraś kolejna linijka nie jest pusta.
Ale to jak mówisz zdarzy się
  • Odpowiedz
@deryt: no pierwsza część jest dość trywialna, właśnie ten dowód, że zawsze tak jest, jest tu całą zagadką. szkoda, że tak mało osób nad tym siadło...
  • Odpowiedz
szkoda, że tak mało osób nad tym siadło...


@henk:
Siedziałem pół h.
Niestety nie dałem rady tego rozszyfrować.

Dla przedziału x∈<1,26> liczba pierwsza w przedziale ⟨x/2,x⟩ może być tylko dla x=20

To nie ma sensu.

Wyznaczmy punkt „x” na osi x, będący środkiem przedziału ⟨0,x⟩

To są trzy różne x...
Nie da się nad tym siąść, bo jest napisane zbyt chaotycznie i z błędami. Mogą to być błędy przekazania, ale może
  • Odpowiedz