Wpis z mikrobloga

Moje pierwsze podejście do NGC 7000.
Pogoda dopisała, zebrałem 50 klatek, do użytku jakieś 40. Nie umiem obrabiać i potrzeba mi się tego nauczyć. Korzystam z PS i LR. Mam problemy z wyciąganiem kolorów, mam wrażenie, że obraz jest po prostu spłowiały. Chyba, że to w tym przypadku akurat problem ilości materiału i niemodyfikowanej lustrzanki. Może macie jakieś tutoriale z których się uczyliście obróbki? Chętnie przygarnę wszelką pomoc, a może ktoś jest z okolic Łodzi/Piotrkowa Tryb. Teoretycznie z mojego miasta jest Pan Andrzej Fijołek, mój astrofotograficzny guru, ale trudno dostępny.
W późniejszych godzinach dorobię jeszcze flaty oraz biasy i podejdę do obróbki raz jeszcze.

Na teraz taki oto rezultat:

40x90s do tego 10x dark

SWSA , Samyang 135mm f/2.8, ISO 1600

Samyang daje piękne "spajki" ()

#astrofoto #astrofotografia #kruzdcontent #fotografia #kosmos #astronomia #mojezdjecie #tworczoscwlasna
k.....d - Moje pierwsze podejście do NGC 7000. 
Pogoda dopisała, zebrałem 50 klatek,...

źródło: comment_2e0juSQPycEV7Zq4XYbODiewLabkG6f7.jpg

Pobierz
  • 71
  • Odpowiedz
@Serek_Niehomogenizowany: nie zajmuje czasu dużo? No ciekawe to czemu zdjęcia Astro maja czas naświetlania po 10-15 godzin? ( ͡° ͜ʖ ͡°) a focic obecnie można z 3-4 godziny w narrowband. W lrgb może z 2 i pół. W jedną noc.

Dobrą fota z OSC jak lustrzanka to materiał 5 godzin w górę przy dobrym niebie w Polsce.

@blacktyg3r dolna granicą dla mnie to Star Adventuter dobry obiektyw
  • Odpowiedz
@dantey: No dobrze, mogą mieć i 150 godzin, jak ktoś ma czas i warunki. Jednakże widziałem piękne fotki złożone z kilkudziesięciu (kilkuset) 1-sekundowych ekspozycji. Znakomita większość zdjęć amatorskich zamyka się w 10 minutach ekspozycji. A pytanie było o minimum, a nie o maksimum.
  • Odpowiedz
@chris74: robiąc w raw balans bieli nie ma znaczenia. Właśnie dlatego robi się w raw.

@Serek_Niehomogenizowany mówisz o Lucky imaging? To już inna technika. Tylko że dalej na Lucky imaging musi być kilka godzin ekspozycji.
Bo nie wiem czy mówisz teraz że zdjęcia amatorskie maja łącznie 10 min czy że jedno zdjęcie 10 min? :)
  • Odpowiedz
@Serek_Niehomogenizowany: było podejście pod BLDC ale na tamten moment nie dysponowałem jeszcze odpowiednim sterownikiem i skończyło się na krokowcach. Wbrew pozorom zestaw sterownik+BLDC+enkodery wyszedłby mnie taniej niż tej samej klasy sterownik+krokowce.
  • Odpowiedz
@chris74: nie masz racji niestety, balans bieli w fotografii głębokiego kosmosu nie ma żadnego znaczenia, ponieważ go w możesz dowolnie korygować w obróbce. Piotr Potępa, którego podlinkowałeś specjalizuje się bardziej w astrofotografii krajobrazowej, więc może z jego doświadczenia odpowiedni balans kolorów mu pomaga. Chłopaki z astropolis czy forum astronomicznego już dawno się na ten temat wypowiedzieli.
  • Odpowiedz
@kruzd: co do kolorów to taka moja teoria oczywiście nie potwierdzona.. Bez modyfikacji łapie ci więcej tlenu niż wodoru. Dlatego mglawica jest fioletowo magentowa. Tam w środku ngc 7000 jest dużo tlenu i właśnie ciągle mi tam wyszło dużo niebieskiego. Tak może być przypuszczalnie ale to snucie teorii ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@chris74: w raw się zapisuje to co matryca dostaje. Balans bieli jest aplikowany później.

Z Twojego linka:

Thankfully, the white balance can easily be changed in post production if you shot raw.
  • Odpowiedz
@chris74: przeczytaj następnym razem jak w ogóle działa matryca w aparacie bo z tego co ty napisałeś wynika że ustawiając WB jakoś magicznie maska Bayera się zmienia na matrycy, skoro się nagle kolory się mniej rejestrują
  • Odpowiedz
@chris74: ale to nie ma przełożenia na robienie w RAWach i ogólnie astrofotografie w szczególności tą głębokiego kosmosu. Mniej amatorzy robią fotki dedykowanymi kamerami, które w dużej mierze są mono i rejestrujesz poszczególne pasma stosując filtry
  • Odpowiedz