Wpis z mikrobloga

#akwarystyka #zwierzyniecpapji

A wy jak potężne macie swoje osmozy? ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

W celu ograniczenia odpadu i przyspieszenia produkcji osmozy(zwłaszcza, że ostatnio czasowo to nie mam zbyt kolorowo) zdecydowałem się na złączenie dwóch membran 150 GPD szeregowo tak, żeby odpad z pierwszej zasilał drugą. Dodatkowo mam wpiętą pompę zwiększającą ciśnienie wody. Efekt "na oko" jest taki, że odpadu mam praktycznie tyle samo co osmozy. Jeżeli chodzi o parametry wody to również jestem zadowolony- osmoza 10 uS/cm3, a odpad 1040 uS/cm3.
Jako, że odpad również wykorzystuję w pełni to, podsumowując, jestem zachwycony efektem.

Jeżeli chodzi o kolejność wkładów to zdecydowałem się na:
-prefiltr 20 mikron
-węgiel
-prefiltr 5 mikron
-pompa
-membrana
-membrana
-korpus liniowy, wypełniony torfem kwaśnym

Korpus mogę łatwo zdemontować, w momencie gdy potrzebuję niezakwaszonej osmozy.

Wydajność też jest super- 1l w 75 sekund, czyli prawie 50l na godzinę ( ͡° ͜ʖ ͡°).
Papja - #akwarystyka #zwierzyniecpapji 

A wy jak potężne macie swoje osmozy? ( ͡~ ...

źródło: comment_Ddb20dMbm69JyyBwg5uaggFLhZWgfGAO.jpg

Pobierz
  • 19
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Voltaire: filtr odwróconej osmozy, pozwala na uzyskanie bardzo miękkiej wody, o niemierzalnej twardości- używa się jej w hodowli ryb z wód miękkich.
  • Odpowiedz
@Voltaire: jak ryby są ewolucyjnie przystosowane do przebywania w miękkiej wodzie to ich osmoregulacja najlepiej działa właśnie w takiej. Problemem może być wrzucenie ryb z wód twardych do wody miękkiej- wtedy nawet realnie gołym okiem możemy zauważyć, że ryby są "napompowane" wodą, w wypadku delikatniejszych gatunków. Teoretycznie ryby z wód miękkich lepiej adaptują się do wody twardej, niż na odwrót, ale trzymanie ryb miękkowodnych w twardej wodzie może powodować np.
  • Odpowiedz
@michal_gol: raz mi walnął ten zaworek-redukcja od osmozy, jak miałem zamontowany do przyłącza pod spłuczkę- od tamtej pory wolę mieć zamontowane tak. W razie jak coś się stanie, to nie zaleje mi domu :P.
  • Odpowiedz
@Papja: te zaworki ze zdjęcia to g---o jest. Ja jak montuje to to na dzień dobry leci do śmieci. A żeby zabezpieczyć się przed zalaniem jest takie specjalne urządzenie jak waterblock
  • Odpowiedz
@michal_gol: no, to są te najgorsze- dodawane do gotowych zestawów RO3. Dlatego nazbierało mi się ich kilka na ewentualną wymianę ( ͡° ͜ʖ ͡°). Ta opcja jest najwygodniejsza, dla mnie, bo mam łatwy dostęp do rozebrania wszystkiego. Dodatkowo jak leję odpad z osmozą prosto do zwierząt(poprowadzone wężyki prosto pod akwarium) to mogę domieszać trochę ciepłej wody, żeby nie leciała lodowata, w zimie.
  • Odpowiedz