Wpis z mikrobloga

Mircy, szukam jakichś opinii przed zakupem lapka. Trochę się nazmieniało na rynku od mojego ostatniego zakupu sprzętu mobilnego (tak z 10 lat...). Poszperałem trochę i wytypowałem 3 urządzenia, które rozważam.
#zakupy #laptopy #microsoft #surface #huawei #dell

Główny cel to dobre urządzenie mobilne. W miarę mocne, żebym nie musiał się męczyć z brakiem wydajności jak chcę coś robić, jakaś przyzwoita grafika by się przydała jakbym gdzieś w hotelu z nudów chciał pograć. Ważne, żeby dało się z tego korzystać jakoś w samolocie, mam przed sobą wizję spędzenia koło 80-100h w samolocie tylko w tym roku, a oglądanie na telefonie mnie już trochę męczy. Przy surface rozmiar nie ma dużego znaczenia, bo mogę używać samego ekranu. Przy pozostałych wysokość (głębokość) urządzenia ma znaczenie. Za głębokie nie zmieści się na stoliczku czy na nogach i będzie upierdliwe. Stąd Surface jest póki co moim faworytem - mogę nawet odwrócić ekran i użyć dołu jako regulowanej nogi.
Drugim wykorzystaniem zapewne będzie kino domowe. Obecnie (w Polszy) mam jakiegoś taniego PC i myślałem, żeby urządzając drugą chatę zrobić to samo, ale w sumie... Chcę wpiąć jakiś Sound Blaster X (na USB z optykiem do podłączenia toslinka) i telewizor (zapewne jakiś OLED, a więc 4K - FullHD chyba nie robio). Ma to pociągnąć odtwarzanie filmów bez zadyszki (czyt. nie świszczeć mi wentylatorem, najlepiej pasywnie się chłodzić przy samym odtwarzaniu z dysku / NASa).

1. Surface Book 2 13,5"
i7-8565U
16GB 1866MHz
GTX 1050 2GB
1TB SSD PCIe
Wyciągany ekran (yay!), 2xUSB-A, 1xUSB-C, jakieś dedykowane złącze surface do stacji dokującej/ładowarki.
Cena okazjonalnie już koło $2100, nówka prosto od MS za $2600.

Jak wspomniałem, wyciągany ekran niweluje problemy korzystania w podróży, dobre też do oglądania filmów w różnych warunkach. Tabletu nigdy nie miałem i nie wiem jak bardzo będzie mi to potrzebne.
Główna wada jaką widzę, to brak thunderbolta. O ile wszystko da się podpiąć bez niczego (DP/HDMI przez USB-C, reszta przez USB-A i dedykowana ładowarka), o tyle brak tej funkcji może się w przyszłości odbić. Sam nie wiem. Nie będę z tego robił PC, maszynę do gier i pracy na miejscu będe miał dużo mocniejszą. Chcę wykorzystać tylko do kina w domu, żeby się nie marnowało jak nie jestem w podróży. Pamięć ciut wolna jak na te czasy, ale raczej nie ma się czym przejmować.

2. Huawei Matebook X Pro
i7-8550U
0.5TB SSD PCIe
16GB 2133MHz
Nvidia MX150
Spory ekran (13,9) przy małym gabarycie (bardzo małe ramki), ale całość ma 22cm wysokości,
USB-A, USB-C, thunderbolt 3
Cena koło $1400-1500

Wolałbym wersję 2019 (8565U i MX250), ale jeszcze długo będzie niedostępna, a chce kupić w ciągu tygodnia. Podstawowe złącza ma, można ładować ładowarką do telefonu przez USB-C, podstawowe złącza ma. Jedynie wydajnością ciut słabszy, ale jeszcze tragedii nie ma. Cenowo wygrywa.

3. Dell XPS 13
i7-8565U
16GB 2133MHz
1TB SSD PCIe
USB-C, 2x thunderbolt 3
Ciut niższy ekran (koło 20cm)
Cenowo od $1600

Wydajnościowo wypada najlepiej ze wszystkich, ale... nie ma dedykowanej grafiki. Co prawda szacunkowo grać na tym planuję do 5% czasu korzystania i mógłbym się obyć bez tego, ale brak jakiegokolwiek USB-A i możliwości chociażby wpięcia głupiego pendrive trochę mnie zniechęca. To ma być wygodne, a nie ma nic wygodnego w podłączaniu dongli kiedy tylko chcę cokolwiek do niego podłączyć. Do tego wszędzie czytam, że żywotność baterii to w porywach 6h, co brzmi raczej beznadziejnie.

Patrzyłem na sprzęty 2w1, to by był taki złoty środek. Niestety żaden nie grzeszy wydajnością. Wygoda korzystania też raczej średnia, bo w wielu sytuacjach trzeba używać klawiatury jako podstawki. Trochę głupio, szczególnie na nierównych powierzchniach (jak wspomniany stoliczek w samolocie).

HP Spectre 360 - Kiepskie ekrany, beznadziejny touchpad, średnie wykonanie
ASUS ZenBook Flip - brak thunderbolta, brak dedykowanej grafiki
Dell XPS 13 2w1 - wady zwykłego + DUŻO słabszy procek

Pojawią się jeszcze nowe XPSy 2w1, ale nadal nie ma w nich tego, co wymieniłem tu jako wady. Nima USB-A i dedykowanej grafiki.
https://www.dell.com/en-us/shop/compare?ocs=x27390dnlbs,x27390dnkys,dycwa1431h

Myślałem jeszcze nad Surface Book 2 15". Skoro mogę wypiąć ekran, to nie będzie to jakaś duża niedogodność, a za to dostanę GTX 1060 i więcej przestrzeni. Takie już jednak podchodzą pod $2700-2900.

Póki co skłaniam się ku Surface Book 2, może ktoś podrzuci mi jakiś alternatywny pomysł albo zna detale, o których tu nie wspomniałem.
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@keyoo0 Chłopie, USB-A to najbardziej standardowe gniazdo popularne w komputerach od 20 lat.
Jakbym szukał normalnego laptopa, to bym znalazł dużo lepszy sprzęt w tej cenie. Podałeś jednak coś, co nie spełnia podstawowego kryterium - jest niezbyt mobilne. Takiego czegoś nie użyjesz w samolocie, bo jest dużo za duże, w bagażu zajmie sporo miejsca i wagowo też jest całkiem spore. Dla mnie punktem wyjścia jest coś niedużego, co nie zmusi mnie
  • Odpowiedz
@keyoo0: Jeśli mowa o normalnym lapku, to USB-C ma obecnie mało sensu. Zwykle masz na tyle dużo gniazd, że nie ma co się bawić w to. Przy mniejszych sprzętach często brakuje gniazd i faktycznie Thunderbolt 3 jest tu na miejscu. Możesz sobie w domu przygotować cały osprzęt i wpinać jedną wtyczką. Od jakiegoś czasu w pracy tak mamy. Wszyscy mają porządne lapki biznesowe lub stacje robocze, które dokuje się przez Thunderbolta i korzystasz jak z normalnego PC.
W małych lapkach USB-C to jedyna metoda wciśnięcia większej liczby gniazd, bo najczęściej zwykłe USB nie wspominając nawet o normalnym DP czy Ethernecie się nie zmieści.

Z lapków 2w1 chyba tylko Surface Book 2 ma dedykowaną grafikę.

Szukając opcji 2w1 kosztem dedykowanej grafiki korci mnie znowu Surface Pro 6. Gabarytami wygrywa ze wszystkim, to jest bardziej tablet z klawiaturą niż rozkładany laptop. Niecały kilogram. Większość 2w1 waży koło 1.3-1.4kg, Surface Book 13" już 1,6kg, a 15" prawie 2kg. Różnica całkiem spora jeśli podróżujesz tylko z bagażem podręcznym. Nawet sądzę, że ten i7 może być mi zdbędny. To już nie czasy, kiedy do płynnego działania systemu i przeglądarki trzeba było kupoważ i7, teraz i5 powinno być wystarczające do takich zadań. Do tego pasywne chłodzenie w i5 niweluje wątpliwości co do głośności pracy przy odtwarzaniu filmów. Z dyskiem mam nieco wątpliwości. Obecnie w kinie domowym mam 40GB SSD, ale wszystko inne mam na NAS. Jeśli to ma służyć jako sprzęt mobilny w podróży i odtwarzacz filmów na kinie w domu, to musi mieć więcej miejsca do zabierania czegoś w podróż. i5 ma najwyżej 256GB SSD, ale znowu ma slot na kartę SD, a tam już można i 2TB wtrynić. Do filmów taki
  • Odpowiedz
@keyoo0: Przyglądałem się im, ale różnica w cenie jest praktycznie pomijalna, a funkcjonalnością nie przebijają konkurencji. Są ciut łatwiejsze w modyfikacji kosztem sporej straty na jakości wykonania. W podobnych cenach można dorwać ładniejszego i lepiej wykonanego #razer Blade Stealth 13.

W tej chwili głównie zastanawiam się pomiędzy Surface Pro 6, a Surface Book 2 i wersjach z i5 8250U 8GB RAM 256GB SSD vs i7 8565U 16GB RAM 1TB SSD (+ GTX 1050 w przypadku SB2).
Cenowo między nimi jest niewielka różnica.

Surface Pro 6 i5 8250U 8GB RAM
  • Odpowiedz