Wpis z mikrobloga

@Luceek: Jeśli brać pod uwagę tylko rozmiar matrycy to różnica jest minimalna, tak ja napisane: trochę bardziej rozmyte tło, może czasami trochę łatwiejszy dostęp do bardzo szerokich szkieł (o ile masz na nie kasę). Zdecydowanie większe znaczenie ma choćby kto tą matrycę wyprodukował, i z jakim procesorem sparował.
Generalnie: matryce canonowe, cieplejsze kolory, milszy odcień skóry, matryce Sony (a więc też Nikon) większa dynamika.
Załóżmy że ustawienia aparatu te same (iso, przesłona, podobny obiektyw, balans, obróbka). Jeśli pełną klatkę skadrujemy do tej samej kompozycji i obrobione będą tak samo.
Ustawienia drukarskie będą takie same.

Jeśli foto bedzie drukowane na duzym banerze to czy będą różnice?

Pytanie czy warto robić pełną klatką zdjęcie na baner czy nie ma potrzeby organizować dodatkowego sprzętu.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@Luceek: nie bedzie różnicy, jezeli będzie zastosowany taki sam obiektyw i odległość od przedmiotu tez bedzie taka sama. Oczywiście jezeli chodzi o optyke bo jakość matrycy a nawet szkła - do FF zazwyczaj uzywa sie lepszych szkiel (generalizujac)
@Zelber: Ok, jeśli twierdzisz że ludzie z ZIESSa - firmy która już od ponad 150 lat zajmuje się optyką (w tym fotograficzną) pisze bzdury to polecam Ci od razu zgłosić się po nobla z fizyki.
@daczka92: używając tego samego obiektywu w APSC bedziesz miał 1,5x crop - różnica w rozmyciu tła bedzie widoczna jesli zastosujesz szkła o takim samym koncie widzenia odpowiednio dla obu rozmiarów matryc. np w APSC 50mm da kąt widzenia jak 75mm w FF. I gdy porównasz foty z takich dwóch zestawów na FF tło będzie nieco bardziej rozmyte. (zakładamy dokładnie te same warunki ekspozycji i taką samą wartość przesłony.)

@Luceek Jeśli ten
@Luceek: Jeśli rozdzielczość jest wystarczająca to raczej nie musisz się przejmować tym że masz APSC. Ale jak coś to zdecydowanie bardziej zwróciłbym uwagę na jakiś dobry obiektyw: aberracja chromatyczna na dużym banerze musi wyglądać ohydnie.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bsbs: nie. Jezeli odległość od obiektu jest taka sama i oba aparaty maja taki sam obiektyw (nie licxac ekwiwalentow - oba maja np 50mm) to po obcieciu zdjecia z FF bedzie mialo taka sama glebie ostrości i takie same znieksztalcenia jak apsc
@bsbs: Tak więc lecimy z merytorycznym punktowaniem tego, co tam nie jest prawdą.

"It’s a myth that full frame cameras and lenses are, by definition, better than their APS-C counterparts."
Jedyną zaletą APS-C jest cena.

"A crop-sensor camera also comes in handy for macro shots. Recall that depth of field (DOF) is the distance between the closest and furthest parts in an image that will appear in focus. At the same
@Zelber: Wszystko co wypunktowałeś to Twoja subiektywna opinia

Artykuł jest bardzo zdawkowy w szczegóły ale to że coś nie odpowiada Twojemu wyobrażeniu nie oznacza że jest nieprawdą.

Zalety matryc APSC ba nawet mniejszych m4/3 pojawiają się w rejestracji video. Właśnie ze względu na tą zwiększona głębie ostrości. pozwala to łatwiej ostrzyć w video nawet dla w pełni otwartej przysłony.(właśnie ze względu na większą głębię ostrości. - oczywiście w FF można przymknąć
@Luceek: kluczowym hasłem jest "jeśli pełną klatkę skadrujemy do tej samej kompozycji"

Jeżeli zrobisz zdjęcie tą samą ogniskową na tej samej przysłonie na apsc i pełnej klatce... i z pełnej klatki wykadrujesz zdjęcie, jakie wyszło z APSC (przy założeniu cropa 1,5x) to zdjęcie będzie identyczne...

Jeżeli natomiast zrobisz zdjęcie, gdzie ten sam kadr wyjdzie prosto z puchy apsc i ff - to zdjęcie z FF będzie miało mniejszą głębię ostrości (ceteris
@bsbs:

Wszystko co wypunktowałeś to Twoja subiektywna opinia

Owszem jest to subiektywna opinia kogoś kilka lat zajmującego się profesjonalnie fotografią sportowo-reportażową ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Video.

Owszem, w video sytuacja wygląda trochę inaczej, ale dyskusja dotyczy zdjęć ;)

Tutaj ja się nie zgodzę...nie kazdy aparat APSC nie pozwala na robienie zdjęć z wysokim ISO...wszystko znowu rozbija się o subiektywne odczucie tego gdzie jest granica używalnego ISO...

Ale
@Zelber:

Stosując Twoją logiką można szybko dojść do wniosków, że np Dacia produkuje lepsze samochody niż np BMW, bo są tańsze. Inną kwestią jest to, że jeżeli kogoś nie stać na Bmw, to kupi Dacie, która dla mnie będzie lepszym wyborem(bo dostępnym finansowo), nie będzie jednak lepszym produktem. Identycznie sytuacja wygląda w fotografii.


Widzisz znowu się mylisz...na co mi sportowe torowe BMW kiedy mam jeździć po leśnych bezdrożach gdzie dacią duster
@bsbs:

masz strasznie ograniczony pogląd i na nic tu Twoje doświadczenie w fotografii sportu...który nie ogranicza się tylko do boisk piłkarskich. Pojedz sobie na regaty i spróbuj z 70-200 na FF dosięgnac łodzi będacych kilkaset metrów od brzegu albo od Twojej łodzi...nie każdy sport wymaga ISO 3200 przy 1/1600s - szczególnie jesli rozgrywki są w środku slonecznego dnia.

75-85% rynku fotografii sportowej w tym kraju to piłka to nożna, czy to
@Zelber:

"Wystarczy mi to, że jestem zaprezentować zdjęcia, jakich Ty nie będziesz w stanie ( ͡° ͜ʖ ͡°) A przecież to o nie chodzi w fotografii ( ͡° ͜ʖ ͡°) "

Dalece wysunięta teza - myślę że błędna - nie masz pojęcia co fotografuję ani czym więc przyhamuj swoje ego.

"75-85% rynku fotografii sportowej w tym kraju to piłka to nożna, czy to
@bsbs:

Dalece wysunięta teza - myślę że błędna - nie masz pojęcia co fotografuję ani czym więc przyhamuj swoje ego.

W takim razie mówię sprawdzam. Pochwal się komercyjnym doświadczeniem i kilkoma zdjęciami z dziedziny o której się tutaj tak ochoczo wypowiadasz, czyli sportu.

To że coś jest mniej popularne nie oznacza że nie istnieje. Cały czas nie zauważasz treści którą próbuję Ci przekazać upierając się przy swoim nie do końca poprawnym
@Zelber:

Nie mam zamiaru się z Tobą licytować - moje doświadczenie w sporcie skończyło się parę lat temu kiedy to m.in byłem w oficjalnej ekipie medialnej największego rajdu Cross Country w europie(ponad 300 załóg od motorów po ciężarówki). Jednym z ciekawszych zastosowań gdzie trafiły moje zdjęcia jest między innymi cały bok ciężarówki serwisowej ekipy startującej w wielu rajdach CC na całym świecie.
Jako oficjalne media organizatora rajdu miałem okazję fotografować i