Wpis z mikrobloga

@RobertKowalski: Pojęcie broni palnej od momentu podjęcia prób zdefiniowania go przez ustawodawcę na użytek różnych dziedzin prawa budzi kontrowersje zarówno w orzecznictwie, jak i doktrynie. Trudno jest trafnie zredagować i stosować przepisy, w których broń palna lub inne niebezpieczne narzędzia występują jako elementy ustawowych znamion czynów zabronionych.

Na przeszkodzie stoi również brak definicji broni palnej w części ogólnej Kodeksu karnego oraz współistnienie orzeczeń zawierających sprzeczne stanowiska w odniesieniu do rozumienia pojęcia
źródło: comment_kagadHywF9tO5fbNw4lMI86Xf1v2cLdX.jpg
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
jeśli jednoznacznie wskazywaloby że służy do zabijania to można by to podciągnąć pod urządzenia o przeznaczeniu wojskowym/policyjnym

@bialyjakbialek: Urządzenia do uboju bydła są u nas o przeznaczeniu wojskowym czy policyjnym? Bo są przeznaczone wyłącznie do zabijania.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bialyjakbialek: no ja nie pieprzę farmazonów typu "jeśli jednoznacznie wskazywaloby że służy do zabijania to można by to podciągnąć pod urządzenia o przeznaczeniu wojskowym/policyjnym" a postawiony przed przykładem takiego urządzenia nie odwracam kota ogonem. Zbyt prostolinijny umysł mam
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@bialyjakbialek: widzę, że się powtarzasz. Też sobie pozwolę - przynajmniej nie pieprzę farmazonów jak Ty. Słabo Ci idzie ta dyskusja. Masz niby jakieś pomysły ale nie umiesz ich obronić, odwołujesz się do argumentów "ad personam" (najniższy poziom) i ogólnie zgrywasz opanowanego twardziela a spomiędzy wierszy wyziera ból dupy.
@Waspin:
A weź się zastanów po co mam bronić pomysł, który randomowy mirek próbuje obalić irracjonalnym argumentem? Jak cię to tak bardzo ciekawi to poszukaj na jakiej zasadzie działa taki pistolet i dlaczego jest dopuszczony do obrotu. Wiele ci to wyjaśni a może i czegoś się dowiesz. Sorry ale nie mam już 15 lat i nie chce mi się wdawać w głupie rozmowy bo ktoś w internecie jest w błędzie, a
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@bialyjakbialek:

na jakiej zasadzie działa taki pistolet i dlaczego jest dopuszczony do obrotu


Na zasadzie odrzutu gazów prochowych i sprężyny powrotnej a dopuszczony jest do obrotu zgodnie z ustawą za oznakowaniem istotnych części broni, wpisem do rejestru i sprzedażą przez licencjonowane podmioty na podstawie okazania promesy? Nadal piszesz dziwne rzeczy, które nie mają nic wspólnego z tematem uznania railguna za broń lub nie.
@RobertKowalski:
Ustawodawca, w przypadku broni palnej, sam ograniczył się do urządzeń wykorzystujących gazy prochowe. Urządzenia te muszą jeszcze razić cele na odległość, dlatego np. pirotechniczne kołkownice nie są bronią.

Ustawodawca, w przypadku broni pneumatycznej, wymaga aby ta broń MIOTAŁA pociski, dlatego pistolet do uboju bydła nie jest bronią choć wiadomo, że służy tylko do zabijania.

Ustawodawca, w przypadku broni cięciwowej, sam ograniczył się do działania cięciwy, dlatego kusze do polowań pod
Ustawodawca, w przypadku broni palnej, sam ograniczył się do urządzeń wykorzystujących gazy prochowe.


@Z_dupy_strzelec:

BTW Wyrzutnia rakiet (np. pistolet Gyrojet) jest bronią w Polsce?
Bo w sumie rakiety modelarskie i amatorskie osiągają podobne energie kinetyczne co pociski z typowej broni palnej, a nie wymagają zezwolenia.
@eeemil:
Gyrojet ma lufę, więc byłoby dziwne, gdyby nie był bronią palną w Polsce.
Środki pirotechniczne podlegają pod inną ustawę, której nie znam.

Energia nic nam nie mówi.
Dla przykładu, pocisk 22lr wystrzelony z długiej lufy ma energię niewiele ponad 100J.
Strzała wystrzelona z dobrego łuku bloczkowego podobnie - około 100J.
5-cio kilogramowy dron lecący z prędkością 80 km/h - 1200J.
@Vein: Eeee, nie :)
Lufa z komorą nabojową jest istotną częścią broni, wg UoBiA.
Dlatego mogę sobie kupić lufę do rewolweru, nie marnując promesy. Ba, mogę nawet kupić tzw. surówkę do AR15 i zanieść do rusznikarza, który wytnie mi w niej komorę i dokona wymiany. Na kupno takiej samej lufy z komorą musiałbym poświęcić promesę.

Lufa bez komory jak najbardziej jest lufą i kiedyś była nawet istotną częścią broni. Ktoś się