Wpis z mikrobloga

@hugga_wugga: Polecam szkola GERTIS w Giżycku, robiłem rok temu 2 tygodnowy kurs, rewelacja, atmosfera super, troche zabawy, troche nauki, nowe znajomosci... i cena przysepna jak za to co oferuja. Kolega @el009 pewnie potwierdzi skoro juz zapodał linka do ich stronki :)
Żeby można było podejsc do egzaminu na JSM trzeba miec wypływane 200h stażu na wodach morskich, minimum 2 rejsy (nie moze to byc 1 rejs 200h) i posiadac na to papiery w postaci opinii kapitanów z tych rejsów.


@Slawkus_86: Dzięki, doskonale o tym wiem, dlatego proponuję robić od razu j.s.m.
W praktyce z kursu wpisują 50h, do tego rejs tygodniowy i rejs weekendowy i masz. Nie trzeba mieć ż.j. wcześniej
Do
@martinez98: Do smigania w Chorwacji wystarczy ŻJ, na tym mozna plywac do 2mm od brzegu a tam miedzy wyspami czesto bywa ponizej 4mm wiec zawsze jestes w zasiegu. SRC sie przydaje, niektore chartery wymagaja, ale to drobnostka, zajelo mi to ostatnio chyba z 6h i mam. A co do JSM to ja olewam w PL i robie w UK papiery na RYA Day Skipper, na poslkie papiery czasami kreca nosem a
@hugga_wugga: najpierw zrób żeglarza. Zobacz jak to wygląda, tj. pływanie, egzaminy etc. Dopiero ewentualnie później coś więcej.

Ja swój patent zrobiłem ze szkołą "Szekla" na Mazurach, tj: https://www.obozyzeglarskie.com/
Ja byłem na tygodniowym kursie standard i powiem Ci, że dla kogoś kto jest obeznany z terminologią, językiem, coś pływał ze znajomymi to spoko. Jak ktoś jest kompletnie zielony, to może być za mało, a jeszcze jak ktoś zielony chce to potraktować jako
@imateapot Tak naprawdę zarówno ZJ jak i JSM są tak samo ważne i prawdę mówiąc "średnio" międzynarodowe dlatego tak jak już napisałem wyżej nie mam zamiaru robić JSM tylko kurs RYA w UK gdzie RYA jest oficjalnie rozpoznawana na całym świecie praktycznie. A co do wypożyczenia jachtu to zawsze wszystko zamyka się na tym czyj jest jacht i jakie on ma "swoje" zasady. Pamiętajmy że aby pływać po jeziorach jednostka mniejszą niż
Pamiętajmy że aby pływać po jeziorach jednostka mniejszą niż 7m nie potrzeba żadnego patentu tymczasem mało która wypożyczalnia na Mazurach daje takie łódki bez patentu, pewnie że strachu.


@Slawkus_86: to nie strach tylko uzasadniony interes ekonomiczny. Większość tych łódek jest w leasingu czy innym czarterze z obowiązkowym ubezpieczeniem. Tyle tylko, że jak wypożyczą komuś bez patentu i coś się stanie to ubezpieczalnia nie wypłaci odszkodowania. Tylko albo i aż tyle.
Wiecie może czy do JSM albo MSM, żeby mieć godziny wpisane w papiery trzeba zacząć kurs przed pływaniem, czy można najpierw wypływa staż a potem zapisać się na kurs?