Wpis z mikrobloga

1 109 - 1 = 1 108

Tytuł: Samobójstwo
Autor: Wiktor Suworow
Gatunek: Historia
★★★★★★★

Cytująć lubimyczytać.pl:

Atak Niemiec na Związek Radziecki z '41 roku, przez rosyjskiego pisarza określony samobójstwem zrodzonym w chorym umyśle Hitlera


To jak pisze Suworow, wiemy wszyscy. Wybiera przychylne swoim tezom źródła, pomijając te które nasuwają naturalne kontrargumenty. W opiniach widać silne dążenia do przeforsowania swoich opinii na dany temat. Treść jest mocno kontrowersyjna i często jednostronna...

I za to poniekąd kochamy Suworowa :)

Książkę na pewno trzeba brać dystansem, opierając się na wiedzy z innych źródeł, najlepiej takich typowo suchych - szkolnych. W tym momencie "Samobójstwo" staję się niezwykle przyjemnym dziełem (chyba że ktoś podchodzi do historii typowo emocjonalnie) które czyta się doskonale i wręcz je pochłania. Chociaż często widać, że autor celowo pomija jakieś oczywiste wydarzenia, żeby jeszcze bardziej uwydatnić forsowane tezy, to nie można odebrać mu - że w wielu przypadkach, Suworow ma po prostu rację - choć nie zawsze jest ona aż tak uwypuklona jak w jego książce.
Pozycja rzuca światło na wojnę Hitler-Stalin, z innej - bardzo ciekawej strony. Wiele przytoczonych argumentów zapala w głowie lampkę z napisem "no rzeczywiście". Lubię styl autora, bo jest żywy i posiada odpowiednie tempo narracji. Naprawdę spoko książka z natury tych historycznych, będąca pewnego rodzaju uzupełnieniem i zaczynem do przemyśleń, na tematy które utarły się w umysłach milionów na zupełnie innych torach. Nie traktuję tej książki jako niepoważnej, bo taka nie jest. Zawiera nieco kontrowersji i wymaga otwartego, neutralnego umysłu - ale daje czytelnikowi naprawdę dużo.
Polecam lekturę, na wieczorne czytanko w hamaczku w sam raz :)

Bardzo interesuje mnie wasza opinia na temat tej książki.

#bookmeter
Sandman - 1 109 - 1 = 1 108

Tytuł: Samobójstwo
Autor: Wiktor Suworow
Gatunek: Hi...

źródło: comment_djpGrffVVWWgzXVjVGk4Lw92rrDV5VsU.jpg

Pobierz
  • 2
@Sandman: czytałem lodołamacza i gość na każdej stronie opisuje ZSRR i każdego tam dowódcę jako absolutnego geniusza, ogólnie fajnie się czyta ale mam wrażenie że to powieść mocno fikcyjna xd
czytałem lodołamacza i gość na każdej stronie opisuje ZSRR i każdego tam dowódcę jako absolutnego geniusza, ogólnie fajnie się czyta ale mam wrażenie że to powieść mocno fikcyjna xd


@Croudflup: Lodołamacza jeszcze nie czytałem, ale domyślam się jak to będzie wyglądać. I chociaż czyta się to basolutnie super, to chyba sobie odpuszczę bo jednak w tym czasie można przeczytać rzeczy wartściowsze, mniej abstrakcyjne.
Nie wydaje mi się żeby u Suworowa było