Wpis z mikrobloga

#wybory #polityka #pis #konfederacja #ke #neuropa #4konserwy #korwin #po #podkarpacie #polskab #fairplay #gwiazdowski

W miniony weekend byłem na weselu na Podkarpaciu i rozmawiałem luźno z różnymi osobami, w różnym przedziale wiekowym na temat nadchodzących wyborów. Dużo osób deklarowało, że pójdzie na wybory. Nie oceniam ich poglądów, to tylko luźne spostrzeżenia.

Konfederacja. Większość osób głównie starszych (>35 lat) nie miało pojęcia, że w ogóle istnieje takie ugrupowanie. A jeśli już wiedziało to nie było w stanie przedstawić z grubsza ich postulatów, często mylili ich z Koalicją. Koalicja - Konfederacja, to nie to samo? Na moje delikatne podpowiedzi w postaci nazwisk - Braun, Liroy, Bosak, Jakubiak, Korwin, po usłyszeniu słowa Korwin - większość twierdziła, że nie będzie na nich głosować. Mam wrażenie, że głównie przez Korwina. Mimo wysokiego katolicyzmu w tej części Polski, mało kto kojarzył Grzegorza Brauna. Kilka młodych osób, w tym niepełnoletni - nie mających praw wyborczych wyraziło swoje poparcie dla Konfederacji.

Z ciekawostek, w okręgu podkarpackim startowała żona Janusza Korwina-Mikke, a jedynką na liście był Grzegorz Braun.

PiS. Jedyna słuszna partia. I nie nawet z tym nie handlowałem, gdyż nie miałem takiego zamiaru. Z pozytywów - większość deklarowała, że będzie głosować na konkretną osobę na liście, a nie na ślepo. I nawet potrafili uzasadnić swój wybór. Głównie dotyczyło to spraw natury moralnej. Rzońca królował. Argumenty poza natury moralnej: "500+", "są prawdziwymi Polakami", "to katolicy", "przeciwko Tuskowi" itp.

Koalicja Europejska. Kilka osób wyraziło swoje poparcie. I można ich podzielić na dwie grupy. Popierający PSL oraz na Anty-PIS, a bardziej niechęć do Kaczyńskiego - głównie bezdzietni z większych miasteczek.

Wiosna. Zero poparcia, wszystkim starszym osobom kojarzy się ze zboczeniami, pro aborcją itd. Młodzi wiedzieli znaczniej więcej, ale również nikt nie deklarował, że będzie na nich głosował.

Kukiz. Ci którzy popierali PiS, z umiarkowanym optymizmem wypowiadali się o Kukiz'15, ale "lepiej zagłosować na PiS, Kukiz nie ma szans, szkoda głosów". - tego typu podejście.

Fair Play - Gwiazdowskiego. Ugrupowanie to nie startowało w tym okręgu, ale z ciekawości w rozmowach pytałem czy znają? Nikt nie kojarzył. Nie był nawet w stanie powiedzieć, czy są bardziej na #prawo, czy na #lewo.

Pozostałe #polexit oraz #lewicarazem jak wyżej.

Moim zdaniem wiele z tych starszych osób niestety wiedzę na temat ugrupowań czerpie widzę tylko z tradycyjnych mediów - głównie z telewizji. Niektórzy pewnie tylko z publicznej. Tematy takie jak #acta #acta2 były zupełnie obce.
  • 2
  • Odpowiedz