Wpis z mikrobloga

Jak tak sie zastanowić to LN jest tak absurdalną koncepcją, że ciężko uwierzyć że ktoś mógł to wymyślić.

Gdyby przełożyć to rzeczywistą gotówkę ( do której BTC aspiruje ) to wyglądałoby to tak.

Chcę zapłacić sprzedawcy w sklepie stojąc przed kasą. Więc wyciągam 50 zł i daje osobie, która stoi za mną w kolejce, bo akurat mam z nią kanał. Ta osoba wkłada moje 50 zł do lewej kieszeni. Następnie wyciąga z prawej 49 zł i wychodzi ze sklepu i przekazuje je osobie która siedzi w samochodzie, bo akurat ma z nią kanał. Osoba z samochodu wkłada te 49 zł do kieszeni w kurtce. Następnie z kieszeni w spodniach wyjmuje 47 zł, wychodzi z samochodu i idzie w moim imieniu wręczyć je sprzedawcy.
Starciłem czas i 2 zł za opłat.

Tak w uproszczeniu wygląda działanie kanałów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#bitcoin #kryptowaluty
  • 37
  • Odpowiedz
@aniechbedziesons: @aniechbedziesons: @Drakii:
LN działa na zasadzie dowodów kryptograficznych których bezpieczeństwo opiera się o blockchain (czyli BTC domyślnie). Transfery bankowe opierają się na zaufaniu i nadziei. LN bardziej przypomina sieć TOR. Plus sieci LN jest taki że jest najszybszym możliwym rozwiązaniem jeśli chodzi o liczbę transakcji na sekundę na świecie (nawet operatorzy kart płatniczych nie mają takich możliwości) a jednocześnie o ile blockchain będzie działał to prawie niemożliwa jest
  • Odpowiedz
@Manah: to tylko dlatego że mainnet jest strasznie wolny i drogi, co nie znaczy że nie tracę kasy w LN :)
do tego tak naprawdę póki balance w mainnecie się nie zmieni to dla mnie transakcja nie jest zakończona
  • Odpowiedz
@atari_XE: Transakcja jest zakończona po twojej stronie jak już jej nie możesz odwrócić, niezależnie czy korzystasz z BTC, gotówki czy muszelek. Chargebacków nie wliczam bo to usługa.
  • Odpowiedz
@Manah: póki nie jest w mainnet nie jest zakończona, przecież jest możliwość okradzenia Cię jeżeli np coś sie stanie i nie bedziesz miał dostępu do portfela LN przez dłuższy czas np. rok ( zamkną Cię w więzieniu) hehe albo trafisz na bezlludną wyspę.
to co się stanie, starcisz czy nie?
  • Odpowiedz
@atari_XE To sie zaczyna robic smieszne, twoje wytykanie niedoskonałości btc a w szczegolnosci LN. Nie staraj sobie usprawiedliwic tego ze nie inwestujesz, pogodz sie z tym. Nie mozna miec wzzystkiego
  • Odpowiedz
@Manah: jakie szczegóły, druga strona kanału widząc że jesteś nieaktywny od miesiąca, zamyka kanał przywracając stary bilnas, który jest dla niej korzystny, ty siedząc w więźniu nic o tym nie wiesz a jak wychodzisz po roku to już nie ma drugiej strony kanału i zdaje się możliwość egzekucji prawidłowego stanu jest ograniczona do jakiegoś czasu, więc zostajesz okradziny
  • Odpowiedz