Wpis z mikrobloga

#zaglebielubin #ekstraklasa

Sezon się zakończył, pora rozpocząć budowę kadry na 2019/2020. Przyznam, że Piast Gliwice zaimponował mi przede wszystkim wyrównaną kadrą, gdzie praktycznie na każdej pozycji mieli wartościowego zmiennika - wciąż uważam, że to był nasz największy problem (poza Cycusiem na początku sezonu) w minionym roku. Jeżeli chcemy włączyć się do walki o podium w kolejnym sezonie kluczowe jest utrzymanie kadry z tego sezonu - takich zawodników jak Guldan, Slisz, Starzyński uda się w klubie utrzymać pewnie jeszcze najwyżej przez rok. I ten rok powinien zostać wyciśnięty do maksimum. Jak widzę więc kadrę na kolejny sezon:

Bramkarze: Hładun, Forenc, Bieszczad - tu sytuacja jest dość jasna, dwóch solidnych bramkarzy (gdyby jeszcze Kondziu nauczył się grać na przedpolu), dołożyć młodego zdolnego jako numer trzy i możemy przejść dalej.
Prawa obrona: Kopacz, Szota - dobry sezon Kopacza, w klubie wciąż jest też Czerwiński przymierzany do gry na skrzydle, wydaje mi się, że w takim układzie Serafin jako rezerwowy to dobra opcja.
Środek obrony - Guldan, Oko, Dąbrowski, młody - trzech solidnych stoperów, do tego, dołożyć kogoś z rezerw, przy możliwości gry Kopacza i Balica na środku nie ma sensu żyłować się na kolejnego stopera
Lewa obrona - Balić, Dziwniel - najlepiej utrzymać to co mamy, na tej pozycji problemów nie ma
Skrzydła - Bohar, Czerwiński, NOWY, NOWY - najtrudniejsza pozycja do obsadzenia, zakładam z góry że odejście Pawłowskiego jest przesądzone, więc potrzeba dwóch zawodników, jednego na już (pewnie obcokrajowca) i jednego może młodszego, bardziej perspektywicznego (Płacheta z Podbeskidzia!).
Środek pola - Starzyński, Slisz, NOWY, Poręba, Mucha - trudna pozycja do oceny potencjału, czy wychowankowie - Poręba i Mucha to wystarczające zabezpieczenie środka pola? W zależności od oceny trenera na tę pozycję potrzeba co najmniej jednego transferu
Napad - NOWY, Nowak, Szysz - największa potrzeba - bramkostrzelny napastnik, a przy nim dwóch młodych zawodników, którzy liznęli ESY - raczej optymalnie.

Wzmocnienia i uzupełnienia są konieczne w środku pola, na skrzydłach i w ataku. Kogo w takim razie można pożegnać:
Jakub Tosik - chyba kończy mu się kontrakt, wątpię aby został przedłużony, ostatnio słabsze występy, nie nawiązuje już do formy z czasów Stokowca.
Patryk Tuszyński - nie ma sensu trzymać takiego zawodnika na ławce (to nie jest typ jokera), a mimo naszych narzekań myślę że parę klubów ekstraklasy chciałoby chociaż takiego napastnika (może Arka, Płock, Jagiellonia hehe).
Dawid Pakulski - tutaj po prostu wątpię, żeby chłopak wszedł na wyższy poziom, wolałbym dawać szansę innym
Piotr Leciejewski - kontrakt chyba jeszcze na rok? ale z tej mąki chleba nie będzie. tylko czy uda się go komuś oddać?
Paweł Żyra i Dominik Jończy - pierwszej ligi nie zawojowali, trudno więc liczyć że dostaną jeszcze szansę u nas
  • 6
@kierunkowskaz Jonczy trochę pograł w Podbeskidziu, imo powinien być w rotacji. Szkoda kariery Żyry, gość ma naprawdę dobre prowadzenie piłki, ale jest zbyt wolny na skrzydłowego. Niestety też nie ma zbyt wielu atutów też na środek pola. Płacheta wygląda dobrze na papierze, co prawda nie widziałem w akcji, ale papiery ma okej. Ja jednak pozegnalbym Dziwniela, niestety kontuzje zepsuły go, a Baliciowi przyda się lepszy rywal o pozycję.
@appylan: jeszcze jedną sprawą jest to czy młodzi jak Szota, Jończy, Mucha będą zainteresowani ławką i rotacją, czy nie pojawi się zainteresowanie innych klubów, które będą w stanie zapewnić lepsza perspektywę. Jak z Piatkowskim w Rakowie
@kierunkowskaz też pytanie, kto w ekstraklasie może im zaoferować lepsze warunki na minuty. Narazie chłopaki nie mają swojej marki, chyba że Jonczy zagra na ME u21, a Szota ogarnie się na MŚ u20. Oko poczekał i wskoczył wyżej w hierarchii od Dąbka. Wcześniej Hładun długo czekał. Mucha ma idealną sytuację na minuty w obliczu odejścia Jagiełły.