Wpis z mikrobloga

Reaktor w Dimitrowgradzie, na górze zdjęcia widać paliwo. Reaktor (nazwa tego to MIR) służy do badania paliwa jądrowego.
Reaktor znajduje się w ośrodku NIIAR - Instytut Badawczy Reaktorów Jądrowych, prócz reaktora MIR pracują tam również reaktory: SM, SBT-6, PBT-10/1, PBT/2, BOR-60, BK-50.

Wysokość rdzenia reaktora MIR to 1 metr, a średnica 1,22 metra. Moderatorem jak i reflektorem w reaktorze jest beryl, Paliwem jest uran o wzbogaceniu 90%. Temperatura na wody na wyjściu z reaktora nie przekracza 100 stopni Celsjusza, reaktor pracuje pod ciśnieniem 1,25 MPa.

BOR - 60 jest reaktorem, w którym gęstość strumienia neutronów może osiągnąć poziom 7*10^15 см^-2*s^-1, co jest wartością naprawdę sporą jak na reaktor, co więcej w rdzeniu tego reaktora moc może mocno się różnić w zależności od jego części co pozwala za jednym razem badać wiele parametrów paliwa. Sam rdzeń (a żeby być bardziej precyzyjnym to strefa, w której zachodzi reakcja łańcuchowa - z ros. "aktywna strefa") ma wysokość 45 cm (przy średnicy około 40 cm). Chłodziwem reaktora jest ciekły sód, który na wejściu do reaktora ma temperaturę 330, a na wyjściu 530 stopni Celsjusza. W ciągu godziny przez jego rdzeń przepływa 1100 m^3 sodu, przy ciśnieniu 5,5 MPa.

fotka: Rosatom
#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetyka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu
markedone - Reaktor w Dimitrowgradzie, na górze zdjęcia widać paliwo. Reaktor (nazwa ...

źródło: comment_NjExgY26i1T3OE7XBTFJS35DE5faQYLF.jpg

Pobierz
  • 14
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

Warto dodać, że w reaktorach sodowych jest możliwość uzyskania pary o parametrach nawet nadkrytycznych ze względu na bardzo wysoką temperaturę wrzenia sodu. Minusem tych instalacji jest to, że topi się on w ok. 100 stopniach i jak reaktor jest wyłączony to sód trzeba podgrzewać, by się przypadkiem nie zmienił w jedną wielką bryłę.

@markedone wiesz może jak się ma stabilność pracy takiego reaktora do temperatury sodu? Gęstość mocy zdaje się być
  • Odpowiedz
@panpele: Gęstość mocy to 1 MW/l, kurcze megawat ciepełka w litrowej butelce ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Współczynnik nierównomierności rozłożenia ciepła po wysokości kasety paliwowej to tylko 1,15 chociaż tutaj warto wziąć pod uwagę maly wymiar kasety paliwowej.
Dodatkowo jest coś takiego jak sodium void reactivity, no i efekt Dopplera. Oraz rzuć okiem tutaj od 76 strony.

@DywergencjaRotacji: Ze strony NIIARa:

  • Odpowiedz
@markedone: to niebieskie na zdjęciu to promieniowanie Czerenkova czy cos innego? Jesli tak, to czy robienie tego zdjecia jest bezpieczne? Rozumiem ze neutrony moga byc powstrzymane przez wode, ale czy tam nie moze powstac jakas gamma w wyniku interakcji wysokoenergetycznych neutronów z materią?
  • Odpowiedz
@Verijon: @Stanlejek: Tak, to promieniowanie Czerenkowa. Jakby nie było bezpiecznie robienie fotek i przebywanie tam to by nikogo nie wpuścili.
Gamma i neutronowe jest zatrzymywane przez wodę (przez parę metrów wody) i moc dawki z poziomu robienia zdjęcia zapewne nie przekroczy 10uSv/h. Nawet w naszej Marii można to przecież obserwować. :D
Jakbyś popływał na górze? Jakby wziąć pod uwagę tylko promieniowanie od paliwa to zależy od czasu pływania
  • Odpowiedz
@markedone

Ło panie, siedzę i oglądam zdjęcia elektrowni atamowych. Takie to piękne.

Masz jakes dobre materiały, z których totalny amator mógłby zrozumieć jak te elektrownie są zbudowane, jak to wszystko działa i najważniejsze, jak skonsturować uber-bombę atomową w warunkach domowych ( ͡º ͜ʖ͡º)?
  • Odpowiedz
@Wydmuszka: Grzegorz Jezierski - Energia jądrowa wczoraj i dziś <- to takie kompedium wiedzy dla osób, które chcą sobie poczytać o energetyce jądrowej, a nie chcą się bawić równaniami. wszystko opisanie bardzo przejrzyście i w prosty sposób. Wymienione zostały głowne aspekty energetyki jądrowej, różne rodzaje reaktorów, zastosowania EJ.
Wszystko o energetyce jądrowej, od atomu A do cyrkonu Zr - Areva, bardziej szczegółowe, wciąż bez równanek, jest to książka wypuszczona przez
  • Odpowiedz