Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@kejpero: przed kim chcesz szyfrowac? Co chcesz szyftowac?
Nie lepiej konto na haslo?

Oddelegowanie pizzy na nosniki zewnetrzne zawsze spoko
  • Odpowiedz
@Eltomas: Po prostu uznałem, że skoro jest taka opcja, to może warto z niej skorzystać. Nie ma tam skarbów, ale mam podpięte konto pocztowe, w tym służbowe i głównie o to chodzi. Często przemieszczam się z komputerem i ktoś może go po prostu gwizdnąć. Tylko obawiam się o spadek wydajności, nawet nie tyle prędkości zapisu na dysku, co ogólne obciążenie komputera. Znalazłem testy mówiące jak spada transfer, ale żadnych info
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@kejpero:

2019

Bezpieczny windows


Chcesz cos bezpiecznego ustaw sobie virtualna maszyne. Wlacz w biosie VT-d czy tam inne virtual costam na enable i olej
  • Odpowiedz
w biosie VT-d


@Eltomas: Pogrzebię, zobaczę. Ostatniej opcji na razie nie rozważam. ( ͡° ʖ̯ ͡°)

veracrypt


@GrindujTopy: Czyli ten windowsowy BitLocker wpływa jednak na wydajność? A VeraCrypt da radę zaszyfrować partycję systemową i czy w razie czego da się korzystać z obrazu partycji do odzyskiwania systemu? Mam Dell Inspiron.
  • Odpowiedz
@kejpero: szczerze mówiąc nie wiem, nie korzystałem nigdy a nawet usługę specjalnie wyłączałem.
veracrypt używam i nie zauważyłem różnicy, można szyfrować co chcesz. przed bootowaniem podajesz hasło i zapominasz o szyfrowaniu.
tak bo to osobna partycja, oczywiście jeśli masz na myśli partycje fabryczną z czystym systemem.
  • Odpowiedz
@GrindujTopy: Dzięki, rozeznam trochę temat z tym programem. Tak, jest to osobna partycja z czystym systemem, ale odzyskiwanie przeprowadza się przez aplikację Dell Recovery OS. Ogólnie to widzę, że na dysku systemowym jest z 5 partycji. Ma być to po prostu rodzaj zabezpieczenia, które uchroni przed niepowołanym dostępem do dysku przez jakiegoś amatora, nie ma tam nic mega ważnego. A ten VeraCrypt nada się do zabezpieczenia samej poczty i niektórych
  • Odpowiedz
@kejpero: Ja w Lenovo mam coś takiego, jeszcze nie korzystałem bo zawsze instaluję z czystego obrazu pobranego ze strony M$. Dużo tych partycji, u mnie były fabrycznie 3 - recovery + sterowniki, systemowa i dane.
Raczej amator pierwsze co zrobi to format dysku i go będzie chciał sprzedać, wątpię aby próbował dobrać się do maila. Amatorzy hasła do Windowsa nie obejdą zazwyczaj. :P
Tego nie wiem, zabezpieczam cały dysk tym
  • Odpowiedz
@GrindujTopy: Dużo partycji, EFI, C, WINRETOOLS, Image, DellSupport. Ale ten VeraCrypt fajnie się zapowiada i w teście wydajności też wygląda nieźle. Chociaż w sumie masz rację, raczej nikt tam perfidnie nie będzie grzebał, jednak wolę się zabezpieczyć. Teoretycznie nie powinienem mieć na prywatnym laptopie maila firmowego, chyba nawet coś tam kiedyś na ten temat podpisałem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Dowiem się jak przenieść dane klienta pocztowego
  • Odpowiedz
@kejpero: eech nagadali nagadali a nie wyjasnili. Bitlocker to szyfrowanie blokowe, wspierane w Windowsach. Poziom bezpieczenstwa jest taki sam (AES128/256) dodatkowo zabezpieczony TPMem. Dysku z Bitlockerem nie zamontujesz do innego komputera. Przy dysku SSD nie poczujesz roznicy wydajnosci. Opcja Vt-d w BIOSie nie ma zbyt wiele z tym wspolnego - pozwala na zastosowanie wirtualizacji, ktorej komponenty sa wykorzystywane przy innych mechanizmach bezpieczenstwa (https://docs.microsoft.com/en-us/windows-hardware/design/device-experiences/oem-vbs )

Glowny problem jaki mam z
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Koliat: >vtd
wiem. nawet mowilem opowi do czego jest. ale widac op chce 'konto na haslo' o czym tez mowilem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@kejpero: endzoj your 9001 szpiegopartycji. dostales juz instrukcje. teraz wykonac xD.
  • Odpowiedz
@Koliat: Skończyło się na tym, że skorzystałem z BitLockera, najwygodniejsze rozwiązanie. A VeraCrypt przyda się na pendrive.
A co się dzieje w przypadku awarii TPM? Czy odblokuję dyski na innym sprzęcie kluczem odzyskiwania?
Popadam w kontrolowaną paranoję, ale po drodze dorwałem taką fajną zabawkę jak Tails. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@Eltomas: Dzięki za przypomnienie. (σ ͜ʖσ)
  • Odpowiedz
@kejpero: W przypadku awarii TPM (nigdy o takim wypadku nie słyszałem inaczej niż ktoś wyczyścił TPM przez przypadek) - zawsze możesz odblokować dysk za pomocą kluczy odzyskiwania(Bitlocker Recovery Key)
  • Odpowiedz