Wpis z mikrobloga

Tamara Łempicka, polska malarka epoki art déco

Lubowała się w kobietach, które być może za sprawą biseksualnej, ganionej drzewiej orientacji, stały się dla niej niczym zakazany owoc głównym czynnikiem inspirującym. W kobietach, które farbą kreowała można zauważyć pewne elementy powtarzające się jak wypukłość, gładkość i wzorowość ciała, czysta, nieskazitelna cera, bijąca od niej jasność, a także nasycone, jaskrawe barwy. Patrząc na wzrok kobiet mamy wrażenie, że patrzymy na greckie rzeźby - oczy są ogromne, pełne, spojrzenie jasne i przenikliwe. Również w ciele i pozach można dostrzec niemałą inspirację sztuką antyczną, zwłaszcza tą tworzoną dłutem - ciała kobiet nie są co prawda tak wierne anatomii, niemniej nie są pozbawione precyzji. Ponadto pofałdowany materiał odzienia, włosów czy elementów dekoracyjnych, przywodzi na myśl dbałość o detale i kunszt antyku - ma się wrażenie, że w ogromie i falistości materiału można utonąć, tak doskonale jest on odtworzony na płótnie. Łempicka nie ograniczała się jedynie do jednej epoki. Nie brak w jej malowidłach opływowych, działających na zmysły kształtów, obłość idealnie podkreśla kobiecość i jej atrybuty. Tak też nie tylko inspiracja kunsztem rzeźbiarzy starożytnych, ale i działalnością bardziej dysharmonijnych kubistów, sprawia, że twórczość Tamary jest tak frapująca i odmienna. Tamara łącząc dwa z pozoru gryzące się nurty, stworzyła swój własny, unikatowy styl, w którym ciało przestaje tkwić tylko w ramach wiernego odtworzenia, staje się masą do formowania w taki sposób by zgeometryzować, uwypuklać, uwalniać, ale w sposób kontrolowany i nieodbierający realizmu.

#malarstwo #obrazy #sztuka #artdeco
M.....a - Tamara Łempicka, polska malarka epoki art déco 

Lubowała się w kobietach...

źródło: comment_OV5FkDcDtkrR7ZoxaZgy1zPEq8fi3le6.jpg

Pobierz
  • 12
  • Odpowiedz

Zawiera treści 18+

Ta treść została oznaczona jako materiał kontrowersyjny lub dla dorosłych.

@MK-Ultra: Do zakończenia liceum byłem dosyć nieczuły w tej materii. Pewnie stąd mam wąskie rozeznanie i słabe fundamenty. Z drugiej strony cieszą mnie odkrycia jak to.
  • Odpowiedz