Wpis z mikrobloga

#fotografia #wakacje

Cześć Mirki! W tym roku wybieramy się z Żoną i naszą córeczką na dłuuugą wycieczkę objazdową. Fotograf ze mnie żaden, a chciałbym porobić trochę pamiątkowych zdjęć, lepszych niż smartfonem. Dawno temu kupiłem sobie aparat Fuji XM-1 i mam z nim dwa stockowe
obiektywy 16-50 i 50-230. Jak kupiłem Samsunga Galaxy s8 i zobaczyłem jakie robi zdjęcia, to rzuciłem go w kąt.

Pytania:

- Czy z tego Fuji można coś wycisnąć? Może potrzebuję obiektywu lepszego? Jakiego?
- Jeżeli ten aparat jest gówniany - co kupić w zamian? A może Huaweii P30pro?
- Jakiś internetowy kurs robienia zdjęć - coś ktoś poleci?
  • 14
  • Odpowiedz
@jacekres: no co najmniej na 230mm powinieneś mieć lepsze efekty niż próbując podobny zoom zrobić telefonem.
Taki zestaw nadaje się do bardzo przyjemnego fotografowania. Zdjęcia z aparatów wymagają jednak jakiejś obróbki i umiejętności.
Telefony mają trochę inne algorytmy i ulepszacze( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@jacekres: Aparat na taki wyjazd styknie. Nowy obiektyw nie zrobi Ci lepszych zdjęć jeżeli nie wiesz jak poprawnie wykonać zdjęcie.
Wychodząc z rodziną do parku weź aparat i porób zdjęcia. Jeżeli spotkasz kogoś z aparatem to nie wstydź sie, podejdź i zapytaj o coś. Możesz tylko zyskać.
Przed tym naucz się obsługi w trybie manualnym bo to podstawa. Zwykła zależność przysłony/czasu zamknięcia migawki i czułości matrycy (iso).
Zobacz jak przymknięcie lub
  • Odpowiedz
@jacekres:
https://fotoblogia.pl/7327,trojkat-ekspozycji-jak-go-rozumiec-poradnik
http://www.fotografuj.pl/Article/ABC_kompozycji_-_regula_trojpodzialu/id/60

To pierwsze linki jakie mi sie pojawiły po wpisaniu w google. Najpewniej znajdziesz tutaj to czego na start potrzebujesz

Dodatkowo instrukcja aparatu jest warta przeanalizowania choć może Ci duzo nie powiedzieć, wiec poczytaj o funkcjach aparatu w internecie bo tam na pewno ktoś to przedstawił w luźny sposób.

a na koniec Youtube. Jak wpiszesz frazy "Trójkąt ekspozycji" i "Kompozycja w fotografii" - znajdziesz podstawy,które Ci wyjaśnią wiele.

Niestety
  • Odpowiedz
. Najpewniej znajdziesz tutaj to czego na start potrzebujesz

Dodatkowo instrukcja aparatu jest warta przeanalizowania choć może Ci duzo nie powiedzieć, wiec poczytaj o funkcjach aparatu w internecie bo tam na pewno ktoś to przedstawił w luźny sposób.

a na koniec Youtube. Jak wpiszesz frazy "Trójkąt ekspozycji" i "Kompozycja w fotografii" - znajdziesz podstawy,które Ci wyjaśnią wiele.


Niestety bez wyjścia i przetestowania tego się nie obędzie.

Wyjdź kiedy jest słońce, wyjdź kiedy
  • Odpowiedz
@jacekres: Na pierwszy rzut oka rzeczywiście zdjęcia ze Smartfona wyglądają o niebo lepiej. Zgadzam się z tym. Jest to spowodowane kilkoma czynnikami... przede wszystkim automatyczna obróbka (kontrast, ekspozycja, HDR) dostosowane do tego, żeby fotka wyglądała idealnie na konkretnym telefonie (i generalnie na większości telefonów). Dzisiejsze smartfony mają takie ostre wyświetlacze i tak wysoką rozdzielczość, że rzeczywiście podrasowane przez procesor zdjęcie wygląda na nich super ostro i szczegółowo. A podrasować fotki też
a.....a - @jacekres: Na pierwszy rzut oka rzeczywiście zdjęcia ze Smartfona wyglądają...

źródło: comment_pitDGs4WBlqoF0zt5bOEtt55L6NYWHKk.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@antek_akrobata: Zrozumiałem, że to odnosi się do ilości światła potrzebnego do poprawnego naświetlenia kadru - np potrzebna jest jaśniejsza scena, aby naświetlić poprawnie obraz przy przysłonie o wysokiej wartości (np f/32). Tutaj jest to na opak.
  • Odpowiedz
@opinel: nie tak to należy rozumieć. Trójkąt ekapozycji opisuje te 3 parametry niezależnie od siebie. Chociaż rozumiem o co ci chodzi. Wszystkie trójkąty ekspozycji tak wyglądają.
  • Odpowiedz