Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki.

Właśnie zakupiłem okazyjnie t440p, i planuję przesiadkę na Arch. Zanim jednak zaoram swojego Minta miałbym kilka noob pytań.

- Jak z dostępnością paczek/softu?
- Działa tam JetBrains? VsCode? Docker? Kubernetes? - Pytanie być może głupie ale na aktualnym Mint mam trochę problemów zwłaszcza z VSCode.
- Widziałem dużo fajnie przerobionych #pokazpulpit - tu moje pytanie jak? Są jakieś tutoriale, poradniki, archwiki?
- Jak ze sterownikami? Aktualnie mam GTX860M w swoim lapku, i zwiedziłem sporo dystrybucji zanim dotarłem do takiej, która nie snuży mi obrazu, i nie wywala środowiska po instalacji sterowników.
- Ile to żre RAM po odpaleniu systemu bez włączania czegokolwiek?
- Jakieś dodatkowe tipy/wady/zalety tego systemu?
- Jakaś alternatywa w razie gdyby Arch był kiepskim wyborem?

#linux #archlinux
  • 12
  • Odpowiedz
- Jak z dostępnością paczek/softu?


@theacid: Repo archa jest dosyć małe, ale AUR jest bardzo duże. Z tym, że miej na uwadze, że AUR to nie repo oprogramowania a skryptów budująych PKBUDILD. Wszystko co z AUR musisz skompilować/zbudować sam na kompie. Do tego każdy możesz wrzucić sobie archiwum do AUR więc często są one takiej sobie jakości.

- Działa tam JetBrains? VsCode? Docker? Kubernetes? - Pytanie być może głupie ale na aktualnym Mint mam trochę problemów zwłaszcza z
  • Odpowiedz
@theacid: Btw, bierz pod uwagę, że arch akurat jest jednym z łatwiejszych systemów jak chcesz cokolwiek ręcznie w nim zmieniać. Jeśli rzucasz się na archa bo usłyszałeś, że jest trudny albo bo jest modny to wiedz, że to trochę bez sensu. Arch jest co najwyżej czasochłonny ale niektóre rzeczy, które w archu się konfiguruje np przy instalacji w większości innych distro o wiele trudniej ogarnąć. Dla przykładu budowanie paczek trudniej
  • Odpowiedz
@passage: @wacek_1984: Moze inaczej. Pingwinuje od +3 lat. Co jakis czas zmieniam dystrybucje w celu zabawy. Szukam czegos nowego, i innego niz do tej pory. Arch wydaje mi sie dobrym pomyslem.

Dziwne pytanie? Zależy od oprogramowania. Pewnie czysty arch bez GUI to jakieś ~100MB ale dowal np dockera w tle czy coś to będziesz miał więcej. To nie windows żeby robić takie porównania.


Kazda dystrybucja zajmuje okreslona ilosc miejsca. Czysty Arch z jakims srodowiskiem graficznym pewnie tez. Nie pytam o to ile zajmuje z Dockerem
  • Odpowiedz
@theacid: siedzę na archu od 11 lat, a w linuksach 17. Łatwo policzyć po jakim czasie przesiadłem się na archa. W miedzy czasie znałem już fbsd, netbsd, i kilka linuksów jak redhat, mandrake, slackware, debian czy gentoo. Sugeruję zostać na czymś jednak łatwiejszym i zrozumieć jak to od spodu działa. Na prawdę nie będzie to dla Ciebie ujmą. Znasz co jak się w systemie komunikuje, która biblioteka do czego jest?
  • Odpowiedz
Kazda dystrybucja zajmuje okreslona ilosc miejsca. Czysty Arch z jakims srodowiskiem graficznym pewnie tez.


@theacid: no… tak. A to ile dokładnie, zależy, jak Kryspin013 pisał, od tego z jakim. A że ich jest od metra, to i wyniki różne…

Ogólnie dystrybucje będą przy takim samym oprogramowaniu zużywały właściwie tyle samo RAM-u, cudów nie ma. Różnice między dystrybucjami sprowadzają się do domyślnego oprogramowania (które przy porównaniu nie ma znaczenia),
  • Odpowiedz
@theacid Repo archa jest trochę małe, ale w AUR jest bardzo dużo oprogramowania. Jak zainstalujesz jakiś graficzny menedżer oprogramowania, ewentualnie yaourt, instalacja programów z AUR nie będzie się wiele różnić od tych z repo- ale uwaga, czasem zdarza się tak, że jakiś program wywala błędy i nie chce się zainstalować, warto o tym pamiętać. Jeśli chodzi o sterowniki- jak je ręcznie zainstalujesz i poprawnie skonfigurujesz- będą działać ( ͡~ ͜
  • Odpowiedz