Wpis z mikrobloga

#serwery #serwerownia #dell #xeon #epyc

Mam małą rozkminę. Do firmy pod produkcję potrzebuje 2 serwery (działać mają jako klaster HA). Obecnie działa to na Supermicro ze starymi E3 V2, ale wiek i ilość rzeczy przerasta powoli możliwości sprzętu. Wirtualizacja jest na xenie. Docelowo ma być na Vmware.

Mam wyceny na (komponenty te same w każdym tj ilość ram, dyski)
1. Supermicro 1U E 2430V4 (10C/20T) 8x2.5 na 10K netto
2. Dell R440 1U Silver 4114 (10C/20T) 10x2.5 na 10K netto
i jako coś co mnie najbardziej ciekawi

3. Dell R6415 1U AMD EPYC™ 7351P (16C/32T) 10x2.5 za 12k netto

By uzyskać tyle rdzeni na intelu to koszt 15k.

Najbardziej skłaniam się na opcję 3, vmware wspiera już epyc, ale że jest to nowość nowość to obawiam się problemów. Ktoś coś podpowie?
  • 5
@elementbn: Z tym Supermicro to serio na produkcje? Zawsze myślałem, że takie coś stawia się ewentualnie obok na test czy dev. Jak wygląda support w Supermicro? Bo w Dellu to pewnie sam wiesz, że jak coś trzeba to szybko doślą albo przyjadą i wymienią.
Co do ilości rdzeni, to zawsze można dołożyć kolejny procesor jak mocy brakuje. AMD jakoś nie jest zbyt popularne przynajmniej z tego co widzę u klientów i
@HackYouToo: no to supermicro obecnie działa 7 lat bez żadnych problemów, także jestem z tego zadowolony. Taki był budżet i taki sprzęt kupiono. Nie wnikam.

W przypadku Dell R440 to platforma 2 procesorowa więc dołożyć można, w przypadku R6515 to jednoprocesorowa. Amd popularne nie jest bo pewnego czasu intel ich ostro prześcignął, zostali w tyle z tymi opteronami, ale nowe epyc na papierze i z kilku relacji, wypadają nieźle - stąd
@elementbn: Zawsze mnie zastanawia jak by coś padło w okresie gwarancji, jak sprawnie Supermicro zareaguje na usterkę. Widziałem już nie raz te serwery ale nigdy się nie popsuły ;)

Co do xenserwera to dobrze wiem jak to wygląda bo sam tego używam. Dlatego pytałem co trzeba mieć za licencję vmware żeby zrobić klaster HA.

AMD ostatnio trochę nadrobił z wydajnością i jest bardzo konkurencyjny cenowo jeżeli chodzi i procesory do workstacji,
@HackYouToo: nie wiem jak supermicro z gwarancją bo nigdy nie korzystałem. W sumie z dellem też nie miałem okazji bo się też nie popsuł (a ma z 12 lat) - jedynie dyski wymienione były z 6 lat temu ale to już kupione poza gwarancją.

W każdym bądz razie wracając do tematu, warto wg ciebie iść w te epyc, czy przetestować i zdać relację za 5 lat :D
@elementbn: bier i powiedz jak działa ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak serio, jak masz dobrego dystrybutora to powiedz, że chcesz te AMD ale masz wątpliwości czy wszystko zadziała i niech coś do testów załatwi albo da możliwośc zwrotu i wymiany na Intela