Wpis z mikrobloga

Hej Mirki, szukam routera do domu. 1 port WAN, 4 porty LAN (gigabit ethernet). Stacjonarka, kilka laptopów i jakieś pierdoły typu konsola czy telefony. Koniecznie klient VPN, fajnie jakby od razu miał bezprzewodową sieć 2.4 i 5ghz (no ale tutaj mogę sobie jakiegoś AP postawić, więc nie jest to priorytet). Tak do 500zł. Co polecacie? #komputery #sieci #siecikomputerowe #sysadmin
  • 24
  • Odpowiedz
@Menelutor: jo trochę się obawiałem tego microtika. Podstawy sieci ogarniam, ale faktycznie nie chciałbym spędzać dwóch dni, żeby zestawić VPN np. Dzięki za tego tp-linka. Wygląda sensownie.
  • Odpowiedz
@kasa Korzystam z niego i wyższego modelu i dobrze się sprawdza na początek. Bo konfiguracja prosta i dużo filmików jest w razie czego. I funkcjonalnością naprawdę daje rade.

Był wcześniej jeszcze model TL-ER604W który miał wbudowane wifi i też mogę polecić.
Ale to już używane raczej bo nie mogę znaleźć na stronie tp-linka
  • Odpowiedz
@kasa I jak byś kupował np w atelu to napisz najpierw mejla żeby upewnić że wersja produktu jest najnowsza bo to się wiąże ze wsparciem tp-linka pod firmware.

Oni tam mają rózne wersję sprzętu np ten co wysłałem obecnie ma V4 i firmware jest z marca 2019 a V3 z 2016 roku xd

Więc się upewni co kupujesz. Bo jak raz zamówiłem z xkom to dostałem jakieś v1 z 2015...
  • Odpowiedz
@kasa: Skoro router ma mieć koniecznie klienta VPN, to gdzie i na czym będzie serwer VPN? Weź pod uwagę, że Mikrotika i najprawdopodobniej tego tp-linka nie połączysz z np. NordVPN
  • Odpowiedz
@Merlinek
@kasa
@Merlinek
@Bratek

Firmware zrobisz ale tylko kompatybilny z twoją wersja routera. Bo oprócz modelu masz też wersję i do V3 nie wygrasz firmware z V4 a tylko V4 ma wsparcie na 2019r.

A przepraszam myślałem że chodzi o serwer VPN

Jeżeli jako klient open VPN to najlepiej wejść na listę obsługiwanych routerów OPENWRT lub DD-WRT i coś wybrać pasującego. Pamiętam że chyba  TP-Link Archer C7 był odpowiedni.
  • Odpowiedz