Wpis z mikrobloga

Blockchain EOSa jest ciężki ... Nie mam mocy by synchronizować go, ale są snapshoty :P
EOS powstał 31.01.2018 (oficjalnie), czyli minął rok i miesiąc (niecały) od jego powstania

Blockchain z 17.02.2019 roku miał 208410551194 bajtów, czyli dla ułatwienia rozdzielę - 208 410 551 194B, 208.4GB
23.02.2019 - 213 661 920 425; 213.6GB

Wzrost o 5.2GB w ciągu tygodnia. Czyli 270GB rocznie ... przy czym to rośnie z dnia na dzień ciut bardziej, spokojnie powinniśmy 500GB do końca 2019 roku mieć i na 99% 1TB z groszami do 2020. W takim tempie ciekawi mnie kiedy to runie.

A dwa - co zrobi główny projektant, bo chyba szybciej się nie da (blok co 0.5 sekundy)

Ciekawi mnie czy jest strona, która robi wykres lub oszacowuje jak to się rozwija

#bitcoin #kryptowaluty #eos
  • 19
  • Odpowiedz
@megaloxantha: No nie wiem czy drużyna Scooby Doo kupi takie serwery. Ostatnio Steem miał problem z utrzymaniem się (udało się napisać kod, który zapobiegł klęsce i to na spory okres czasu, ale jednak)
  • Odpowiedz
@Manah: To raczej wewnętrzne rozmowy, ale na ile mogę dać linki to dam. Chociaż wypada dokładniej poszukać, czy są poprawne

W skrócie o co chodzi. Kiedyś wszystkie dane (zanim ta poprawka weszła i to chyba RocksDB, ale nie dam ręki uciąć) były trzymane w RAM. Powodowało to jeden problem. Że oprócz ultra wydajnej maszyny musiałeś mieć w CHOLERĘ DUŻO ramu. Sam kiedyś myślałem o tym, by być witnessem (górka - można
  • Odpowiedz
@fervi:

Dlatego śmieszy mnie troszkę komentarz @megaloxantha, który chyba wierzy, że serwery EOS itd. będą utrzymywać firmy jak Google. Nie wydaje mi się.


Deweloperzy EOSa zgarnęli taki chory hajs w ICO, że nie zdziwiłbym się, gdyby w razie konieczności dofinansowywali operatorów tych 21 nodów.
  • Odpowiedz
@Kliko: Bardzo ciekawa hipoteza, jednakże pytanie czy prawdziwa. Bo powiedzmy, że masz nawet ten miliard czy dwa dolarów, ale wiesz, że do końca życia będziesz opłacał X (czemu TOP20-21, a nie wszystkim?) serwery. Zobaczymy, bo może faktycznie będą dopłacać na zasadzie "musimy pokazać, że to się może udać", ja nie wiem.

Chociaż czytam informacje o EOS od FXMag

W 21-punktowej konstytucji j EOS, którą objęci są wszyscy posiadacze kryptowaluty, zawarty jest
  • Odpowiedz
@fervi: @Manah: Przecież na EOSie macie atakowanie ramu do serwerów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Poważnie. Możesz sobie wybrać czy robisz hodl ramu. Wynajmujesz ram od serwera i po jakimś czasie w zależności od zapotrzebowania na ram przez serwer, ram może być więcej wart niż w czasie kiedy go wynająłeś. Tam nawet ludzie nie rozumieją do końca jak to działa. EOS to nie krypto, to stan umysłu.
cyberpunkbtc - @fervi: @Manah: Przecież na EOSie macie atakowanie ramu do serwerów ( ...
  • Odpowiedz
@fizdejko: Możliwe, że 250GB to wersja prune, a właściwa ma 4TB. Wtedy już mięknie faja, bo podobno tylko 5 węzłów (z 20) ma te 4TB xd

Fajnie, że masz 6GB Ramu. A czemu nie 500GB? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
charytatywnie oddałbyś część takich serwerów? :D


a czemu charytatywnie? Jeśli firma na czymś zarabia, to serwery wchodzą do kosztów, które w porównaniu np. z pensjami pracowników są niewielkie.

Ile musieliby tobie płacić byś je udostępnił


@fervi: prawdopodobnie niewiele. 90% czasu CPU to idle ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
mięknie faja, bo podobno tylko 5 węzłów (z 20) ma te 4TB


@fervi: no i co z tego, to sobie dzielisz na hot/warm/cold storage i trzymasz dane w zależności od czasu potrzebnego na dostęp.
  • Odpowiedz
@fizdejko: Czyli zawsze w HOT :P
No nic, ja proponuję tobie w takim razie zostanie witnessem EOS, w miarę dobrze płacą, jak masz sprzęt za free ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
razie zostanie witnessem EOS, w miarę dobrze płacą, jak masz sprzęt za free


@fervi: jeśli ktoś ma działający biznes w innym obszarze i serwery które mają np. 40% czasu CPU w idle, to bycie witnessem jest bardzo dobrym sposobem na dodatkowy dochód. I tak płacą za prąd. Sam storage jest śmiesznie tani i nie stanowi żadnej bariery.
  • Odpowiedz
@fizdejko: No spoko, że mają 600TB dziennie. Na ile wyceniany jest Facebook? Ile zarabia?
Ty chyba myslisz, że EOS przynosi miliardy dolarów dochodu rocznie witnessowi xd
  • Odpowiedz
@fizdejko:
Core Layer

One producing node and multiple fully redundant backups in a fail-over model comprise our core layer. The main producing node is the workhorse of the operation. A backup is activated during system upgrades.

80 GBs - 3 TBs of RAM (as needed)

4-8 vCPUs

1 TB of SSD Storage

Dołóż ram i możesz dobzikać ... dorobić sobie do pensji. Oczywiście dyski też, bo to sprzed 4 miesięcy dane
  • Odpowiedz