Wpis z mikrobloga

@Stonatlg: A dlaczego? Piętnaście lat rozwoju od zera i początkowej totalnej samotności ma zostać zdewaluowane przez zagrywki polityków? Chyba sobie żartujesz. Posiadanie obu paszportów wzmacnia mnie na rynku niezależnie od wyniku nadchodzących rozmów.

EDIT, Paszport UK jest czwarty pod względem stopnia "visa-free entry". Polski jest siódmy. Paszport UK ma 164 punktów a Polski 161. Mając oba, jako podróżnik mam 168 punktów co sprawia, że jest to najmocniejszy paszport na świecie z
@silentpl: wzmacnia twoja pozycje na tyle, że zapewne biegle władasz angielskim i możesz bez wizy wyjechać do USA, tam byś musiał od nowa wszystko znowu zaczynać, więc dalej obstaje przy hiperinflacji, tak btw to unia teraz zrobi wszystko żeby pokazać na przykładzie brytoli, że z tego kołchozu się nie wychodzi i będą palcem pokazywać innym o zobaczcie wyszli i co? I teraz sobie nie radzą, to irytujące bo niezależność i niepodległości
@Stonatlg: Nie mirku. Nie mogą sobie pozwolić na takie postąpienie, gdyż obnażyłoby to ich jako wspomniany przez Ciebie kołchoz. Będą grać ostrożnie a UK ucierpi nie przez EU lecz przez korporacje, które potencjalnie z UK wyjdą. Nie zapominaj jednak, że UK nadal ma bardzo prężną gospodarkę, poza finansami i świetnie poradziła sobie z recesją zeszłej dekady oraz o fakcie iż blisko 50% ludzi nie zgadza się na brexit i Ci są
@silentpl: zrobią to przez słupy, kraje afrykańskie bądź azjatyckie w białych rękawiczkach, to jest jak z taką prawdziwą mafią, muszą coś zrobić bo reszta zacznie im uciekać, teraz starczy, że ze 2 kraje pójdą w ślady Brytyjczyków i reszta będzie już tylko szarpać na swoje tylko i wyłącznie a na to rządzący UE nie mogą So ie pozwolić, doopy im się pala już w tym momencie
@silentpl: ten paszport brytyjski ma niby wyższy score, ale jak już porównasz go z polskim to wychodzi na to, że te różnice to głównie na krajach typu: Tuvalu, Tonga, Suriname, Samoa itd.

Jedyne poważne kraje w tej wyliczance to USA i Australia. Widzę, że jest różnica tutaj dla nas a obywateli UK, ale nie wiem na czym polega. Wyjaśni ktoś?
@Jofiel: ja moge ci odpowiedziec bo jestem w trakcie tej drogi.
Krok 1 trzeba wyrobic sobie settled status
Krok 2 zdac test znajomosci angielskiego (b1 kompletne podstawy) koszt £150
Krok 3 zdac test living in uk (z 300 pytan dostajesz 24 z czego musisz odpowiedziec dobrze na 18. Koszt £50
Krok 3 po roku od uzyskania setteld status skladasz wniosek o obywatelstwo koszt £1300

Masz juz setteld status albo pre-setteld?
@mielonkazdzika: Dzięki za odpowiedź. Na razie jestem w punkcie wyjścia bo czekam na nowy paszport.
Angielski gdzieś pomiędzy C1 Advanced i C2 Proficient więc dam radę a test z życia wydaje mi się prozaiczny w porównaniu do brytyjskiego testu na prawko :)
edit: i mam niestety srajfona więc apka na setteled nie działa :/
@Jofiel: tak droga po obywatelstwo nie jest ciezka :)
Co do telefonu to spokojnie mozesz pozyczyc go od kogos w pracy i na przerwie wszystko ogarnac w max 15min potem na meila przychodzi link na ktory wchodzisz uzywajac swojego komputera albo swojego "srajfona" i wtedy konczysz rejestracje.
@black-wolf: To czy dostaniesz wize turystyczna jest uwarunkowane Twoja sytuacja zyciowa. Czyli jesli zweszą ze masz zamiar tam jechac zeby zostac i pracowac to nie dostaniesz. A jesli masz dobra stala prace. Dom, auto, kredyt i tego typu rzeczy ktore wiaza Cie z krajem to latwo dostac wize turystyczna.
Wiec dla jednych to moze byc spory problem dostac a dla innych zaden problem.
Czy to duzo czy malo ciezko ocenic.
Posiadaczowi
@black-wolf: Zacznijmy od tego, że na paszporcie brytyjskim bezproblemowo dostajesz wizę pracowniczą i turystyczną do USA, Kanady i Australii. Nie musisz jeździć na jakieś śmieszne rozmowy jak u nas do ambasady USA. A to już ogromny plus. W dodatku, czysto hipotetycznie gdyby np. nagle wybuchła wojna to możesz opowiedzieć się po stronie polskiej lub brytyjskiej i będąc obywatelem UK zawsze znajdziesz tu azyl. Jest zatem wiele plusów posiadania takiego paszportu.