Wpis z mikrobloga

Na głównej znowu powielanie prawackich przekłamań. Chochoł już nieco zużyty – to Barbara Engelking, której słowa od 7 lat są powtarzane jako przykład dehumanizowania Polaków. Jak to rozumie autor znaleziska (za całą masą prawicowych portali):

Barbara Engelking, znana z wypowiedzi, że śmierć Polaka mniej znaczy od śmierci Żyda napisała książkę[...]


W rzeczywistości, Engelking odpowiadała na pytanie Moniki Olejnik, która zapytała:

Czym to można tłumaczyć taki brak szacunku dla człowieka? (chodzi o) pogardę dla Żyda, który nie jest taką samą istotą jak ja, że jest innym człowiekiem, że właśnie nie jest człowiekiem?


I cała rzecz w tym, że to właśnie o żydowskiej śmierci mówiła Engelking:

Myślę, że oni już nie byli ludźmi w oczach tych, którzy ich wydawali, którzy ich łapali, którzy ich więzili, związywali im ręce, zawozili ich na posterunek. Myślę, że to jest jakiś problem, właśnie ten brak szacunku, pogarda, która ich otaczała, osamotnienie, że to było zderzenie się zupełnie różnych płaszczyzn, że ta śmierć żydowska wynikała również z takiej całkowitej niemożności porozumienia, dla Polaków to była po prostu kwestia biologiczna, naturalna – śmierć jak śmierć, a dla Żydów to była tragedia, to było dramatyczne doświadczenie, to była metafizyka, to było spotkanie z Najwyższym, czy nie wiem, w jaki sposób oni przeżywali tą śmierć.


Czyli: dla Polaków śmierć Żydów to była "po prostu kwestia biologiczna", gdy – dla nich samych – to była trauma i metafizyka. Można się z tym zgadzać lub nie, ale sens jest zupełnie inny.

#4konserwy #holocaust #neuropa #antypolonizm #zydzi
  • 7
  • Odpowiedz
@Wladimir_Ilijicz:

Ile razy już z tym walczyłem. Kiedyś dzięki mojej interwencji takie znalezisko usunięto a autor dostał bana. Pisałem też do pani Engelkik-Boni, niestety jej reakcja była taka że nie ma siły walczyć z hejtem i chamstwem w internecie.
  • Odpowiedz
@Wladimir_Ilijicz: tylko nie zapominajmy, ze zydzi zyli spokojnie od wiekow w Polsce do momentu okupacji niemieckiej czyli wprowadzenia prawa niemieckiego na terytorium 2RP. Do tego prawa kazdy musial sie dostosowac albo smierc. Moim zdaniem ciezko jest winic ludzi za to, ze musieli sie dostosowac do narzuconego prawa przez niemcow pod grozba kary smierci.
  • Odpowiedz