Wpis z mikrobloga

#budownictwo #remont #remontujzwykopem
Hej, w końcu nadszedł ten dzień aby napisać 1 wpis na mirko :)
Potrzebuję porady, chcę przesunąć otwór drzwiowy w ścianie nośnej o jakieś 30cm. Stare budownictwo - przedwojenny blok, 1 piętro nade mną już tylko strych, ściany z cegły, nadproże z grubej drewnianej belki, stropy drewniane. Robił ktoś coś takiego albo wie jak to zrobić krok po kroku? Pytam tutaj wyłącznie o techniczne aspekty, wiem że muszę to zgłosić, dostać pozwolenie spółdzielni itd. Szukałem na różnych forach budowlanych ale większość informacji jest o tym jak wykonać nowy otwór drzwiowy a to jednak nie to samo.
  • 6
  • Odpowiedz
@paweusz:
Po pierwsze skonsultuj z konstruktorem, aby wypowiedział się w sprawie ewentualnego podstęplowania stropu i zastosowanego nadproża. Koniec części oficjalnej.

W praktyce wykonujesz bruzdę na 1/2 grubości muru nad starym nadprożem. Osadzasz nowe nadproże (ceownik, strunobeton etc. o odpowiednim oparciu), wykonujesz z drogiej strony to samo. Demontujesz stare nadproże. Ewentualnie zostawiasz jeżeli po poszerzeniu jest wystarczająco długie i ma nadal oparcie.
  • Odpowiedz
@VezookVip: ten konkretny otwór mam jeszcze zagipsowany z jednej i obity boazerią z drugiej strony ale w innym opiera się jakieś 15cm więc zakładam że w tym jest podobnie, także będzie wisieć w powietrzu :)

@dyzenteria: coś takiego jak na załączonym obrazku? jeśli dobrze to sobie wyobrażam to co z obszarem zaznaczonym na szaro? po prostu go nie wykuwam? (tylko wtedy spadnie bo będzie tam tylko cegła trzymająca się na
paweusz - @VezookVip: ten konkretny otwór mam jeszcze zagipsowany z jednej i obity bo...

źródło: comment_2CpjDNlnwdBjXFVgOVCSyzvCRXAOT7y5.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@paweusz: Po pierwsze potrzebny jest Ci konstruktor i pozwolenie na budowę, bo Twój pierwszy post jest enigmatyczny jeżeli chodzi o część formalną.

A co do obrazka, to po prawej stronie musisz dać jeszcze większe oparcie jeżeli chcesz pozbyć się starego nadproża definitywnie. Szara część odpadnie. Otwór będzie ciut wyższy, ale to żaden problem.
  • Odpowiedz
@dyzenteria: co do prawej strony to tam pojawią się nowe cegły/pustaki/bloczki/cokolwiek które znowu podtrzymają nadproże, czyli od prawej czerwonej do prawej czarnej kreski będzie nowy kawałek ściany (bo chce przesunąć a nie poszerzyć otwór) dlatego w takim wypadku myślę że ta część starego nadproża mogła by zostać, bo będzie ona dosyć długa, albo i całe stare nadproże zostawić a szarą część czymś wypełnić żeby zachować wysokość ale to już w sumie
  • Odpowiedz