Wpis z mikrobloga

#rtl #sdr #krotkofalarstwo
Mój tata intstalował dzisiaj tuner na laptopie, twierdzi, że zainstalował oprogramowanie sterowniki podłączył do komputera ale po włączeniu oprogramowania komputer mu go nie wykrywa. Żegluje, dlatego chciał sprawdzić czy będzie działał w programie OPEN CPN, wgrał plugin ale open cpn też nie wykrywa tego pendrive.
Ktoś coś? od razu mówię, że jestem w tym kompletnie zielony, wszystko mu przekażę
  • 29
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

OPEN CPN


@xzybartek: no to najpierw niech sobie ściągnie SDRsharp i sprawdzi, czy wgrane sterowniki pozwalają na uruchomienie dongla w tym programie wg sugestii poniżej i w trybie administratora:

You must run the program zadig to install the driver available here http://zadig.akeo.ie/ The default settings should be fine.

The receiver program (rtl_fm) and decoder (aisdecoder) are included as pre-built binaries, so from here, install the plugin setup package. So far I have no pre-built packages for gnuradio on windows, but this would be useful if provided. If there are issues it may be helpful to install the sdrsharp program to determine if the dongle is receiving data
  • Odpowiedz
  • 0
@pierzak napisałem maila do właściciela sprzętu, napisał jakieś bajki o tym że sprzęty lubią się psuć i wysłał filmik jak przylutowac spowrotem części do siebie bo mogły się podczas transportu poobijac, sprawa dalej nierozwiazana
  • Odpowiedz
@xzybartek: może faktycznie się spsuł... niech kupi u innego dostawcy i uruchomi. szansa na dwa zepsute sdry jest znikoma, a koszt też niezbyt duży. u mnie poszło na sdr# z nowymi sterownikami za pierwszym razem, więc ten problem jest dla mnie obcy.

sdr z nowymi sterownikami powinien się w menedżerze urządzeń przedstawiać w sposób jak na zdjęciu. jak jest u ojca?
p.....k - @xzybartek: może faktycznie się spsuł... niech kupi u innego dostawcy i uru...

źródło: comment_kzNIUz6MeKU0cB0EEJ08sDqeuasKv5BR.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz
@xzybartek: przeinstalowałem system i tez miałem przeboje z tym gównem, to po kolei:
- ściągasz sdrsharp-x86-1637
- zwykłym dwuklikiem włączasz plik wsadowy z folderu "install-rtlsdr.bat". Włącza to pobieranie sterowników dla dongla (nowy plik w folderze *rtlsdr.dll*) i powinno pobrać również program *zadig* (ok. 5MB), ale u mnie nie pobrał do końca z niewyjaśnionej przyczyny i pojawił się tylko urywek pliku (~10KB).
-jeśli porwie, to ściągasz ZADIG na własną rękę z https://zadig.akeo.ie/downloads Wybierasz *dokładnie* wersję "zadig-2.3.exe". Na najnowszej i na starszej mi nie działało. Ładujesz go do folderu sdrsharp-x86-1637
-podpinasz dongla, włączasz ZADIG, klikasz "list all devices", wybierasz "Bulk-In, Interface 0" i replace na WinUSB (v1.6...)
-powinno zaskoczyć w SDR# po wyborze urządzenia
  • Odpowiedz
@xzybartek: wsadźcie delikatnie kawałeczek druta/spinacza w środkowy pin złącza antenowego i przeklikajcie na stacje FM ok 100MHz. W trybie FM powinno ładnie demodulować silne stacje FM. Fajnie że poszło, have fun
  • Odpowiedz
@xzybartek: Szpilka powinna wystarczyć do stacji FM dla testów, jeśli mam być szczery xD
Polecam przejście na ludzki bardziej poręczny wtyk N za pomocą tego https://www.dipol.com.pl/przejscie_gniazdo_n_-_wtyk_sma_E842809.htm , i ogólnie wygodnie się zarabia kable antenowe złączami typu N. Chyba że będziecie kupować anteny z gotowym złączem SMA, to nie ma sprawy.
p.....k - @xzybartek: Szpilka powinna wystarczyć do stacji FM dla testów, jeśli mam b...

źródło: comment_q5KvHkx11fgNDjmPLFu8MHqe3DpjBrmq.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz