Wpis z mikrobloga

#codziennygwintownik
2/100
Na zdjęciu dwa gwintowniki maszynowe m8x1.25 produkcji fanar. Polskiej firmy produkującej gwintowniki. Ten spiralny służy do gwintowania otworów nieprzelotowych, drugi, prosty, służy do gwintowania otworów przelotowych. Różnią sie Tym że spiralny wypycha wiór za siebie, natomiast prosty pcha wiór przed siebie, czyli wylatuje z drugiej strony otworu. Gwintowniki maszynowe nie wymagają cofania co 1 obrót, ale za ro trzeba obficiej smarować niż ręczne.

S.....g - #codziennygwintownik
2/100
Na zdjęciu dwa gwintowniki maszynowe m8x1.25 p...

źródło: comment_W3nGQf2VB5J5rDec34nWosNRqwcnj6X1.jpg

Pobierz
  • 42
  • Odpowiedz
@MaKor nazwę gniotownik wyczytałem kiedyś w starym podręczniku mechanika i tak mi zostało :) WNT polecasz, spoko. Jak skończę przeprowadzkę i ustawię warsztat to zrobię eksperyment i porównam jak wygląda różnica w wytrzymałości gwintu :)
  • Odpowiedz
nie moge tym przelotowym zrobic gwint nieprzelotowy?


@menstuffpl: Możesz jedyny warunek jest taki, że otwór musi być znacznie głębszy niż głębokość gwintowania.
  • Odpowiedz
@Salomontheking nie znam firmy fanar. Ale gwintownikami prostymi z innej firmy permanentnie gwintowalem otwory nieprzelotowe i nigdy mi się taki nie urwał. Może to zależeć od materiału jaki się obrabia. Jednak szare żeliwo, żeliwo sferoidalne i brąz nigdy nie stawiały oporu.
  • Odpowiedz
@Olek188: sa jeszcze proste gwintowniki maszynowe ktore wióra nigdzie nie pchają. Same sie nim zapychają, no i wiór jest zmielony, nie ciągły, takie gwintowniki pamiętają czasy świetności PRL. Wyglądem przypominają jedynkę do gwintowania ręcznego. Materiały o których piszesz nie dają ciągłego wióra, mówi sie o nich "sypkie", być może dlatego tak miałeś.
  • Odpowiedz
@Salomontheking masz rację miałem styczność jedynie z gwintownikami maszynowymi. Jednak nie zgodzę się z tym że brąz jest materiałem który nie daje ciągłego wióra. Zapewne jest wiele rodzajów stopów które można nazwać brązem ale ten który miałem warpliwą przyjemność obrabiać dawał w porównaniu z żeliwem dość długie wióry co często sprawiało problemy np przy wierceniu głębokich otworów
  • Odpowiedz
@Salomontheking: Znaczy chodziło mi nie o samą wkrętarkę ale gwintowanie na 3, czy maszynowymi można jechać na raz?
Ogólnie to mam hilti na 22V i na 1 biegu to trzeba się między nogi bo się nie da utrzymać ale faktycznie jeśli maszynowe robią na raz to pewnie nie dała by rady, a znowu mniejszym niż m8 też bym nie próbował bo zaraz pęknie
  • Odpowiedz