Wpis z mikrobloga

#polska #wosp #wosp2019

Znalazłam kilka ciekawostek a propos rezygnacji Jurka Owsiaka z funkcji Prezesa Zarządu WOŚP, na podstawie statutu WOŚP.

Zgodnie ze statutem Prezes Zarządu WOŚP nie sprawuje najwyższej władzy w WOŚP. Najwyższą władze sprawuje Konwent Fundatorów, do którego Jerzy Owsiak wciąż należy.

Co to jest Konwent Fundatorów?
Fundacja WOŚP została ustanowiona: „przez Beatę Bethke-Żuk, Piotra Burczyńskiego, Waltera Chełstowskiego, Pawła Januszewicza, Bohdana Maruszewskiego, Lidię Niedźwiedzką-Owsiak i Jerzego Owsiaka, zwanych dalej „Fundatorami”, aktem notarialnym sporządzonym w kancelarii notariusza Piotra Soroki w Warszawie dnia 2 marca 1993 r., repertorium A nr 1005/93”.
Wszystkie powyższe osoby w 1993 roku przekazały na fundusz założycielski WOŚP 20 milionów zł łącznie i wszystkie wchodzą w skład Konwentu Fundatorów. Ta funkcja jest dożywotnia, a w przypadku śmierci Fundatora „uprawnienia przewidziane w niniejszym statucie dla Fundatora, wykonuje jego pełnoletnie dziecko, bądź działające łącznie pełnoletnie dzieci”.

Jakie uprawnienia ma konwent Fundatorów?
Konwent Fundatorów:
1) określa kierunki i plany działalności statutowej i gospodarczej Fundacji,
2) powołuje i odwołuje Zarząd Fundacji
3) powołuje Komisję Rewizyjną dla sprawowania kontroli gospodarki finansowej Fundacji oraz kontroli wewnętrznej,
4) ustala kwotę środków finansowych przeznaczonych na działalność gospodarczą Fundacji,
5) może określić wynagrodzenie Prezesa Fundacji oraz innych członków Zarządu lub członków Konwentu Fundatorów za wykonywanie czynności na rzecz Fundacji,
6) wyraża uprzednią zgodę na nawiązywanie i rozwiązywanie przez Zarząd stosunku pracy na stanowiskach określonych przez Konwent.

Czy Jerzy Owsiak rezygnując z funkcji Prezesa Zarządu przestał należeć do Konwentu Fundatorów?
Nie.

Czy rezygnując z funkcji Prezesa Zarządu Jerzy Owsiak został szeregowym pracownikiem Fundacji?
Nie, pozostał członkiem zarządu a przede wszystkim należy do Konwentu Fundatorów, który ma wyższą władzę niż zarząd (może zarząd powołać i odwołać).

Czy Jerzy Owsiak, rezygnując z funkcji Prezesa Zarządu, utracił wpływ na działania Fundacji?
Nie.

Czy Jerzy Owsiak, rezygnując z funkcji Prezesa Zarządu, nie może formalnie reprezentować fundacji w mediach, prowadzić kolejnego finału itp.?
Nic na to nie wskazuje. (Poprawcie jak się mylę, bo śmiem twierdzić, że ta rezygnacja faktycznie niczego nie zmienia).

Czy zgodnie ze statutem tylko Prezes Zarządu może reprezentować Fundację na zewnątrz?
Nie. „Do Zarządu należy reprezentowanie Fundacji na zewnątrz oraz podejmowanie decyzji we wszystkich sprawach nie zastrzeżonych do kompetencji Konwentu Fundatorów”. Po rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Jerzy Owsiak wciąż jest członkiem zarządu.

Źródło: statut
  • 13
  • Odpowiedz
@Dobrochna: Decyzja Jurka to zrezygnowanie ze stołka prezesa i szefa fundacj. Sam w oświadczeniu powiedział ze będzie nadal pracował dla fundacj (ale nie określił jako kto) i nie będzie już podejmował decyzji w sprawie fundacji i jej poczynań.
A wszyscy chyba łyknęli to ze Juras odchodzi z WOŚP całkowicie
  • Odpowiedz
@Dobrochna: zmienia, bo pokazuje Twoje ograniczenie, Owsiak od tej pory będzie wycofaną osobą prywatną która jak Kaczyński będzie zasuwala szybę w aucie przed komentarzem nie będzie całej tej pajacery i animatorstwa Owsiaka przy prowadzeniu finału, jedna konferencja na rok i elo. Myślę, że po tej sytuacji Jurek nie wytrzymał, ne wem czy to jest jakieś sugerowanie, że Owsiak dalej będzie brał PINIONDZE z wospu i tylko Caritas, ale jeżeli tak to
  • Odpowiedz
@Mlucek: Ale dalej będzie brać pieniądze z wospu, dalej będzie decydował o sprawach fundacji i znając życie dalej będzie go pełno. Zmieni się jedynie prezes który jest marionetka do podpisywania dokumentów. Owsiak jest narwańcem, jak mu się znudzi i sprawa ucichnie to wróci do bycia prezesem.
  • Odpowiedz
@MuchomorSromotnikowy: może swoje frustracje przenieś na ludzi odpowiedzianych za nie, czyli na rodziców, a jeżeli bierzesz hajs za wypisywanie takiego gówna to jesteś żałosny co wam tak Owsiak przeszkadza ten kraj jest pełen lunatykow, którzy tylko czekają, żeby wylać swoje frustracje ten człowiek w żaden sposób Cie nie dotyczy zajmij się swoją #!$%@?ą. Zastanów się ile Ty dobrego zrobiłeś bezinteresowanie dla kogokolwiek w przeciągu 10 lat a potem daj sobie mandat
  • Odpowiedz
@Mlucek: jeśli ktoś bierze hajs za wpisy to tylko ty, broniąc Owsiaka. Jesteś tak ślepy, ze nawet nie chcesz przyjąć do wiadomości struktury prawnej jego organizacji i tego, ze on zbija i nadal będzie zbijać ogromna kasę za prowadzenie tego.

Ja doskonale wiem co zrobiłem dobrego w ciągu ostatnich 10 lat i nie mam kompleksów na tym punkcie. Szkoda mi tylko takich ludzi jak ty, którzy ślepo wierzą we wszystko co
  • Odpowiedz
@MuchomorSromotnikowy: ziomuś dysputa nie ma sensu xd ja go lubię, a Ty nie. Wyobraź sobie, że ktoś kogo cenisz i lubisz jest w sytuacji Owsiaka. Zrozumiałe dla Ciebie by było to, że rezygnacja jest jakimś odpuszczeniem i jeżeli chciałbyś, żeby taka osoba wróciła byłbyś zadowolony.
  • Odpowiedz