Wpis z mikrobloga

Cześć, pytanie do #budownictwo #elektryka #elektroda , chcę wymienić pralkę na pralkosuszarkę lub pralkę i suszarkę osobno. Problem jest następujący - jeden obwód (zabezpieczenie nadprądowe B16 oraz różnicówka 25A). Teoretycznie nie powinno się podłączać dwóch urządzeń w łazience na jednym obwodzie (pralka moc ok 2,5kW, suszarki ok 1kW) - więc jesteśmy na styk w szczytowym momencie. Pytanie czy różnicówka ma szansę skutecznie zadziałać?
Dodam, że dwa urządzenia w okresie 10 lat wychodzą sporo taniej - a urzędzenie 2 w 1 z pompą ciepła jest tylko jedno (AEG). Obliczenia dla ciekawości.
MMaros - Cześć, pytanie do #budownictwo #elektryka #elektroda , chcę wymienić pralkę ...

źródło: comment_HnEFUpnkCmUzNbw9Sbf1IrSoRS16oDu5.jpg

Pobierz
  • 6
@Dzyszla: wiem, że nie jest od nadprądowych - gdzieś kiedyś czytałem, że w przypadku dwóch urządzeń na jednym obwodzie może być problem dlatego dopytuje. Co do drugiego to zabezpieczenie 16A dla 230V jest do ok 3,7kW. Co do prania i suszenia na raz - to czemu nie skoro producenci zezwalają.
@MMaros: Jak nie masz instalacji skopanej, lecz porządnie wykonaną to będzie chodzić. Poza tym to teoretyczne moce maksymalne - szczególnie w przypadku pralki (i tak jakaś duża) często nawet nie będzie osiągnięta, a jeśli już to na krótkie chwile.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@MMaros: Na pewno 1kW? Grzałki pobierają najwięcej energii i nie ma z nimi problemu jeśli chodzi o prąd rozruchu, więc nie powinno być problemów. Pralka bez załączonej grzałki pobiera około 100 watów na godzinę.
Urządzenia powyżej 2kW nie mogą pracować jednocześnie na jednym obwodzie. Aczkolwiek poprawnie wykonana instalacja plus odpowiednie zabezpieczenia na to pozwolą.
@jalop:
któraś norma zabrania pracy dwóm urządzeniom o ile B16 ciągle nie wybija? Każde gniazdko powinno wytrzymać długotrwale 16A.
@MMaros:
ja bym się tylko upewnił, że do przewód w gniazdku ma 2,5 mm2 przekroju. I uczulił domowników, żeby jeszcze łba nie suszyli jak oba urządzenia chodzą.
(I tak nawiasem, to jesteś optymistą, że zakładasz 10 lat pracy. Ale coś przyjąć musiałeś.)
@ShortyLookMean: Mam nadzieję, że wytrzymają 10 lat (na silnik dają tyle gwarancji - co innego osprzęt).
2,5mm powinno być ale jeszcze sprawdzę - budynek z 2013.
@jalop: Tak 1kW (z pompą ciepła) w przypadku suszarek grzałkowych zakup jest nieopłacalny.