Wpis z mikrobloga

Mirki prowadzący #firma #wlasnafirma możecie mi coś wyjaśnić?
Trafiłem na artykuł o małym zusie (2 lata niższe składki) i jest tam fragment:

Dodano, że warunkiem skorzystania z takiej możliwości jest zarejestrowanie się w ZUS z nowym kodem najpóźniej do 8 stycznia 2019 r., a także prowadzenie działalności w roku poprzednim (a zatem 2018 - red.), przez co najmniej 60 dni. - Kto nie zrobi tego do 8 stycznia, będzie mógł płacić składki na ubezpieczenie społeczne w kwocie proporcjonalnej do dochodów, czyli tzw. mały ZUS, dopiero za rok.

Cały artykuł: https://tvn24bis.pl/dlafirm,107/do-8-stycznia-rejestracja-firm-uprawnionych-do-nizszych-skladek-zus,896222.html
Ja jestem obecnie na uldze na start od 2 listopada 2018 i płacę tylko zdrowotne. Czy to znaczy, że do 8 stycznia muszę zmienić w deklaracji zus numer na ten "mały zus" i przepadają mi kolejne miesiące ulgi na start? A jeśli nie złożę to po uldze płacę pełne składki i dopiero od 2020 mogę przejść na mały zus?
  • 4
  • Odpowiedz
@michal04472 to jest co innego. Właśnie byłem dzisiaj w ZUSie i pytałem. Ty jedziesz planowo, czyli pół roku tylko zdrowotne, a potem połowa składek przez 2 lata. Tą nową opcję tak niefortunnie nazywają "małym ZUSem".
  • Odpowiedz