Wpis z mikrobloga

@biesy: Wg. np. tych danych @Cantrustme ma rację, ale warto sobie zdać sprawę, że pomiędzy bezpieczniejszą Łodzią a Paryżem jest raptem 9 miast (111 łącznie w rankingu), a prym w bezpieczeństwie wiodą miasta w państwach skandynawskich.
  • Odpowiedz
bezpieczniejszą Łodzią a Paryżem jest raptem 9 miast (111 łącznie w rankingu)


@dulek: poza tym porównywanie Łodzi do Paryża xD

mieszkańcy:

Łódź
696 708

Paryż
2,2 miliona

dla skali:

Warszawa
1,745 miliona

Ergo: Paryż jest niemal tak duży jak Warszawa i Łódź razem wzięte.
  • Odpowiedz
@biesy: Jak zakładamy zależność od wielkości to powinniśmy porównywać Łódź czy Kraków do Marsylii, co wypada bardzo kiepsko dla tej trzeciej. Rzuciłem okiem na metodologię i w sumie ten ranking jest do bani - opiera się na ankietach.

Spróbowałem znaleźć jakieś oficjalne dane UE. Nie ma chyba oficjalnego "indeksu bezpieczeństwa", ale możemy spojrzeć na statystyki zabójstw. Francja ma ten współczynnik około dwa razy większy.

Na stronach Eurostatu można jeszcze znaleźć
  • Odpowiedz
@dulek: słyszałem gdzieś informację że im zimniej tym mniejsza przestępczość. Myślę że istnieje w tym trochę prawdy bo kto chce się włamywać jak na dworze -15stopni xD
  • Odpowiedz
@evilbadday: Pożartować można. ;) Pamiętajmy że przy tego typu danych wnioski należy wysnuwać ostrożnie. Porównania przestają mieć sens z powodu subtelnych różnic w prawie czy klasyfikacji. Dla przykładu Szwecja ma wysoką liczbę przestępstw seksualnych, m.in. dlatego że ma ich szerszą definicję:

Kiedy przykładowo kobieta w Szwecji zgłosi, że mąż gwałcił ją każdej nocy przez rok, zarejestrowanych zostanie 365 osobnych gwałtów. W większości krajów takie zgłoszenie potraktowane zostanie jako jedno przestępstwo lub
  • Odpowiedz