Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje układu do jednoczesnego ładowania 2 akumulatorów Li-Ion. Powiedzmy, że każdy z akumulatorów należy ładować napięciem 4.2V i prądem 1A (jeszcze nie mam wybranych akumulatorów). Czy mogę je ładować równolegle za pomocą układu LTC4001 (https://www.analog.com/media/en/technical-documentation/data-sheets/40011fa.pdf) lub podobnego? Czy powinienem ustawić maksymalny prąd układu na 2A (bo każdy akumulator to 1A)?
#elektronika #akumulator #liion #robotyka
  • 7
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@ly000: ale jak chcesz je ładować równolegle to one muszą być też połączone równolegle normalnie w układzie, bo bez sensu to przełączać - no i możesz uszkodzić ogniwa jak je łączysz a mają różne napięcia. musisz mieć jakąś ładowarkę 2s jeśli chcesz szeregowo - możesz kupić moduł od chińczyka za jakieś grosze.
  • Odpowiedz
@kalectwo: Tak, w układzie one będą normalnie połączone równolegle - na stałe. Tak, jestem świadom że akumulatory muszą być w niemalże identycznym stanie aby ich nie uszkodzić.
Generalnie potrzebuję 2 akumulatorów aby mieć większą pojemność.
  • Odpowiedz
@kalectwo: To trochę skomplikowane, ale jeden duży Li-Ion u mnie się nie zmieści, ale dwa średnie już tak.
A co z tym prądem? Zamierzam zaprogramować układ do ładowania na prąd 2A żeby naładować dwa akumulatory, które normalnie ładują się prądem 1A. Nie zaszkodzi im to?
  • Odpowiedz
@ly000: jeżeli są równolegle, to 2x prąd powinien się teoretycznie rozkładać po równo. problemy z różnicami między aku są zwykle w połączeniach szeregowych.
  • Odpowiedz