Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się nad kartą graficzna do nowej skrzynki, generalnie jeśli chodzi o proc to zdecydowałem się na 8600k żeby zamknąć się w budżecie (wydajny, szczególnie po oc procek, a do tego 1100zl vs 2100 za 8700 to spora różnica). Generalnie to mam w głowie 2 karty tak do 2400/2600zł:
- 1080 gtx
- 2070 rtx

ale ostatnio czytałem o używkach 1080ti i tu pojawiło się kilka pytań:
a)czy w dobie pokoparkowego szału nie jest to zbyt duże ryzyko
b)gdzie szukać (olx ze względu na ilość oszustów odpada, myślałem o allegro)
c) czy ten proc w ogóle udźwignie 1080ti, bo z tego co widziałem, karta ma wysokie zapotrzebowanie i na energie i na cpu)
d) mam lekkiego stracha o to ile taka używka może jeszcze wytrzymać, a chciałbym maszynkę na 3-5 lat

Niby nowe to zawsze różnica na plus, dorzucając tą nową technologie z RTX Dlss (czy jakoś tak), która może teraz nie funkcjonuje, ale kto wie może za rok czy dwa będzie powszechna w nowych tytułach, z drugiej strony używka 1080ti, która jest czasami wydajniejsza o 30-40% względem 2070 (i to stanowi dla mnie największy argument, bo taki zapas mocy będzie procentować za te 3-5 lat, jak karta spadnie na niska/średnią półkę).

Greedisgood ? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#komputery #komputer
  • 17
@Grimsch Jeśli do Full HD, to 1080ti to lekki overkill. Tym bardziej, że chcesz mieć min 3 lata spokoju to tylko nówkę bym brał w takim budżecie. I pamiętaj, że nVidia z biegiem czasu nie optymalizuje sterów na poprzednie generacje.
@Ademu: mmm overkill ( ͡° ͜ʖ ͡°)

A tak serio to nie wiem, może będę mieć go 3 lata, może 5 lat, tylko boli mnie to, ze ta używka może się wykrzaczyć po roku i zostanę z niczym, jeśli nie będzie już gwarancji, a koszt grafiki to prawie polowa mojego budżetu :F jeśli byłaby to używka typu 1060, 1070ti to pewnie bym się nie wahał za te
@Ademu tu praktycznie mój budżet jest niezmienny 2300-2600 cebulionow, bardziej chodzi o to czy to wytrzyma probe czasu, a skoro mogę mieć za ta same cenę 20-40% zapasu fps, to why not ( ͡° ͜ʖ ͡°) o ile nie wybuchnie.

@Michuy no 2 lata byłyby optymalne można powiedzieć

Tylko z jakiego portalu brać ewentualnie, allegro? szukać na amazon, alliexpress ?
@Michuy: 1080ti po obniżeniu timingów pamięci kopała jak złoto - jak dobrze pamietam ponad 62mhs na jednym gpu to nie jest mało.
@Grimsch: Koparek bym się nie bał. I tak są na gwarancji. A jak gpu jest z końcówki 2017/poczatek 18 to w koparce długo nie przepracowała. Po drugie kopacze raczej dbają o te karty, obniżają napięcia zeby zredukowac pobór mocy no i wbrew pozorom stałe obciążenie na ok 50-70%
@Istarion: tylko czytałem, ze te karty po koparkach, masz jakieś dziwne zjazdy wydajności i nie da się z tym nic zrobić i tego tez się obawiam, nie wiem czy to typowy problem tego typu kart czy nieodpowiedniego podejścia właściciela sprzętu. 2080 za dużo, to jednak 3500-4000, a chciałbym zamknąć budżet na sama kartę do 2600 zl, może 2700 zl. Co do procesora mam już 8600k w domu, a z glutem sobie
@Grimsch: pierwsze słyszę o zjazdach wydajności. Przeflashowac bios karty i pewnie bedzie działać inaczej.
650W wystarczy do każdej konfiguracji. z 8600K 750W jest po prostu niewiele droższe.
Tip możesz 1tb SSD za 600 zł+ 250GB NVME i dodatkowy hdd na backup - bedzie ciszej wydajniej i przyjemniej.
Masz 6500 zł i masz tylko procesor czy jakąś płytę głowną? Bo skoro masz procesor to wystarczy nawet na nową RTX 2080 jak dobrze
@Grimsch: https://www.x-kom.pl/lista/1o3394xn5 Myślę jak to z sensem teraz obniżyć
Płyta pozwoli na niezłe oc 8600K, skoro bedziesz robił skalp to brałbym porządne lecz wysokie chłodzenie Niestety wymaga ono trochę szerszej obudowy a w tej cenie jesty tylko alternatywa armisa ar7 który w absolutnie niczym nie jest lepszy od proponowanej przeze mnie. dałem 3tb bo różnica 2tb a 3 tb to 40 zł, szybki ssd bez lipy 16 gb ram w ty
@Grimsch: Ja bym nie bawił się w dziwne ssd tylko brał porządne typu samsung. Używka 1080ti byłaby niezłym rozwiązaniem. wtedy wywalić ten hdd i na razie 1tb ssd adaty i na system wystarczy 970 samsunga o pojemności 250GB masz super przepustowosc na system i najważniejsze rzeczy + ogromny ssd na gry. To w moim odczuciu byłoby najlepszym rozwiazaniem.
@Istarion:
słyszałem, ze w 2019 maja znowu polecieć obniżki cen dysków, tak jak to miało miejsce w tym roku i w sumie może lepiej poczekać na mniejszym dysku i kupić coś fajnego za te pol roku. Co do 1080ti to sztos karta w tej cenie, o ile nie spali się zbyt szybko ( ͡° ͜ʖ ͡°) A intel optane, miałeś z tym jakaś styczność? np takie 16gb
słyszałem, ze w 2019 maja znowu polecieć obniżki cen dysków, tak jak to miało miejsce w tym roku i w sumie może lepiej poczekać na mniejszym dysku i kupić coś fajnego za te pol roku. Co do 1080ti to sztos


@Grimsch: Poczekaj również na nowe ryzeny beda wydajniejsze, potem warto poczekać na karty amd navi, no i na koniec roku procesory intela w 10nm. można tak w nieskończonosć.
@Istarion: bardziej chodzi mi o to, ze może kupie tańszy mniejszy dysk, a potem zafunduje sobie jakiś 1tb albo 2tb ssd, jak ceny spadną, ale ogólnie dzięki za podpowiedzi. Teraz w Czarny Piątek spróbuję poszukać promocji na niektóre części, chociaż te polskie firmy jakoś nie kwapią się do upustów rodem z zachodu :F