Wpis z mikrobloga

Jaki komputer kupić? Zestawy komputerowe na październik 2018
Kilku Mirków już zauważyło, ale i tak warto strzelić oddzielny wpis. W końcu nowy miesiąc to nowe polecane zestawy komputerowe. Szukacie nowej maszyny, ale się na tym nie znacie? Nie ma sprawy - wchodzicie do nas, wybieracie interesujący was przedział cenowy (od 1000 do 8200 złotych) i gotowe. Dostajecie listę części z możliwością ich natychmiastowego kupna. Nie brakuje też polecanych monitorów, obudów, myszek czy klawiatur... ( ͡ ͜ʖ ͡)

Wszystko znajdziecie o tutaj:
https://www.purepc.pl/zestawy_komputerowe/jaki_komputer_kupic_zestawy_komputerowe_na_pazdziernik_2018

Uprzedzamy jednak, że w październiku dominują kolory jesienne czyli czerwień od AMD! Czemu? A no temu, że sytuacja rynkowa wygląda jak wygląda, a brak procesorów Intela spowodował masakryczny skok cenowy. Po kolei jednak:

1.) Najtańszy dostępny Pentium, model G5600, kosztuje 474 zł, natomiast G5400 jest niedostępny. Skutkiem tego jego miejsce zajął Athlon 200GE w kilku zestawach.
2.) Intel Core i3-8100 kosztował 499 zł, teraz stoi po 869 zł. Intel Core i5-8400 kosztował 799 zł, co już było ceną wysoką, a teraz 1269 zł. Ich miejsce zajęły AMD Ryzen 3 / 5 / 7. O dziwo jednak, Core i5-8600K nie podrożał skandalicznie ("tylko" 250 zł), ale już Core i7-8700K kosztuje prawie 2200 zł (+600 zł). Tego ostatniego zachowałem w zesatwach tylko ze względu na brak alternatywy pod kątem wydajności w grach.
3.) Pamięci DDR4 trochę tanieją, może nie o setki, ale dziesiąt złotych, więc to zawsze trochę kasy w kieszeni. Z miesiąca na miesiąc widać tendencję spadkową.
4.) SSD wstawiam od najtańszego zestawu, skoro całkiem przyzwoite 120 GB jest za około 100 zł, a już zupełnie przyzwoite od 135 zł. Piękne czasy nastały.
5.) Sensownych zasilaczy ze średniej półki o mocy 450-500W z 80PLUS Bronze (klasy Thermaltake TR2 Bronze Japan, XFX Core PRO) nagle zabrakło, wszystko wywiało z magazynów, zatem wybór tu miałem mocno ograniczony.
6.) GeForce RTX 2080 w obecnych cenach i przy braku dostępności gier mogących pokazać ich przydatność, rzecz jasna na chwilę obecną nie polecam. Do tego kiepsko jest z dostępnością, więc na Turingi jeszcze przyjdzie czas.
7.) Radeony RX 580 w zasadzie wróciły do rozsądnych cen, a przynajmniej Sapphire Nitro+ 4 GB za niecałe 1000 zł można uznać za ciekawą opcję. Wersje 8 GB stoją na poziomie GTX 1060 6 GB. Bardzo atrakcyjnie wypadają też GTX 1070 Ti, które niewiele przecież ustępują GTX 1080.

#purepc #pcmasterrace #komputery #technologia #amd
PurePCpl - Jaki komputer kupić? Zestawy komputerowe na październik 2018
Kilku Mirków...

źródło: comment_nXachL7jdJ0l0wAQ0rvSBdMWiXCxUyXr.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
@pakerzus: Nie, Niebiescy nie robią tego sztucznie. Od dłuższego już czasu (przed podwyżką cen) wiadomo, że mają problemy z uzyskiem w nowszym procesie technologicznym (10 nm) w efekcie czego kolejne procesory wytwarzane są nadal w 14 nm. Podobnie jak (do niedawna) chipsety do płyt głównych. A ostatnie miesiące to całe zatrzęsienie CPU do jednostek stacjonarnych i mobilnych, na horyzoncie kolejne, a ilość linii produkcyjnych taka sama....

https://www.purepc.pl/procesory/intel_plotka_o_outsourcingu_do_tsmc_to_nieprawda
https://www.purepc.pl/plyty_glowne/intel_wraca_z_produkcja_chipsetow_do_22_nm_litografii
https://www.purepc.pl/procesory/premiera_procesorow_intel_ice_lake_przesunieta_na_2020_rok
  • Odpowiedz
@Papasanbaba: Trudno powiedzieć, jak zawsze pojawia się to samo pytanie - do czego i jak będzie używany? Jednak powoli, mimo że to sprzeczność #pcmasterrace, pojawia się też dylemat: Co się bardziej opłaca do grania - PC czy konsola? Zwłaszcza, w przypadku Kowalskiego i Nowaka, a nie technologicznego zapaleńca
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: Nie no ja mam PC i konsola. Pytam o czystą opłacalność per wydajność. Wiadomo ze laptop słabszy, ale jak można jakiegoś z internetem w abo wychaczyć to nie wiem czy to nie lepszy biznes.
  • Odpowiedz
@PurePC_pl: kurła , waham się czy robić modernizację istniejącego setu, i5 4690k , 970 Windforce, czy składać nowego sprzęta na Ryzenie a kartę zakupić jak wyjdzie nowa generacja Radeona, ewentualnie wymienić samą grafę na 1080 , ale czy procek nie będzie wtedy wąskim gardłem...
  • Odpowiedz
@Soho: a w jakie gierki pykasz? Na ile podkręciłeś proc? Jednak taka opcja wydaje się najrozsądniejsza cenowo. Ale przyszłość ma przynieść następcę PCI Ex , radeon macza w tym palce, wtedy może się okazać ze najmocniejsza nvidia nie dorównuje średniakowi od czerwonych.
  • Odpowiedz
@Kick_Ass: chciałem zrobić lekki upgrade kompa z opcją dalszego rozwoju platformy - nie gram co prawda w nic mocno wymagającego poza GTA V (wysokie detale? nie pamiętam nawet), też nie zależy mi jakoś strasznie na zajebistej grafice, byle płynność była a tego już zaczynało brakować na gtx 750 Ti :P
Proca póki co w ogóle nie kręciłem bo stockowe chłodzenie cały czas miałem, teraz zwodowany więc może by dało radę
  • Odpowiedz