Wpis z mikrobloga

@abelel: No tak , ale muszą być jakieś dane na podstawie których algorytm ten zaczyna wyliczenia. Chodzi mi o to , które dane stanowią o unikalności pliku. Cały plik , jakaś część ?! Z czego ten algorytm wylicza.
@Sevotumir: To zależy na czym tą sumę kontrolną wyliczasz. Jeżeli dla całego pliku to wiadomo całość. Nie wiem do końca jak jest z plikami, które mają ją dołączoną zaszytą (w archiwach?).

Generalnie jak coś transmitujesz w sieci to idzie w kawałkach (pakiety) no i każdy taki pakiet ma sumę kontrolną, jeśli zawartość się nie zgadza z sumą to przesyłasz ponownie (TCP). To jedno z najpopularniejszych zastosowań.
@Sevotumir: Z całego pliku. Wielkość nie ma znaczenia, Suma kontrolna powstanie zawsze o określonej długości (krótki ciąg symboli) wg algorytmu i w założeniu ma być unikatowa. Algorytm przechodzi bit po bicie cały plik, ustalając wynik sumy. Idea jest po prostu taka, że niewielka zmiana w pliku (przekłamanie na jednym bicie w transmisji) powoduje zupełnie inny ciąg symboli.
@balrog84: Właśnie o to mi chodziło. Wielkie dzięki !
E: A czy jest jakiś konkretny program do wyliczania takich sum ? Np. mam obraz dysku i chce porównać go z tym co jest napisane na stronie internetowej.