Wpis z mikrobloga

Mireczki, specjaliści #cnc powiedzcie mi czy obsługa i programowanie frezarki 5 osiowej jest dużo bardziej skomplikowana od 3 osiowej?
Ja od roku walczę na 3 osiowej, programowania i obsługi nauczyłam się właściwie sama. Ogarnęłabym sama czy opieka kogoś doświadczonego na początku jest konieczna?
  • 20
  • Odpowiedz
@zona_kapitana: jaki program? W jakich materiałach?
Na początek - podstawa to dochodZi tylko, że ustalasz sobie płaszczyznę obróbki - i wtedy zgrubnie tniesz jak na 3osiach.
Poźniej dochodzi frezowanie synchroniczne, jednoczesne (czy cos takiego nie znam po polsku), że używasz zaawansowanej obróbki = narzędzie idzie w wielu osiach - podąża za płaszczyzną powierzchni na przykład.
Ogólnie po robieniu 3 lat na 3 cnc bez problemu od znalazłem się w 5-9 osiach
  • Odpowiedz
Program Rhinoceros z nakładką RhinoCAM. A co do materiałów to głównie MDF, trochę piany pur, czasem laminat. Robię głównie kopyta i formy różnych elementów jachtów :) Kurde, nie brzmi to tak źle...
A obecne miejsce pracy jest ni w pięść ni w oko - finansowo, lokalizacyjnie, wszystko nie tak. A takie ogłoszenie widziałam na 5 osiowkę i się zastanawiam jakim matołem jestem, że nie wysłałam CV...
A za 9 osi szanuję w
  • Odpowiedz
@huzarius: @zona_kapitana: Polecam też maszynki z większymi gabarytami po 12-21osi () Zazwyczaj rozbija się po dwie, trzy, cztery max i leci gładko. Nawet cama nie trzeba używać ( ͡° ͜ʖ ͡° )*:
  • Odpowiedz
@zona_kapitana: Rób cokolwiek, żebyś się nie zatrzymała w rozwoju. Każde doświadczenie zaprocentuje. 5 osi oferuje pełną kinematykę, więcej ma już wpływ tylko na dynamikę, możliwość automatyzacji czy też pod konkretną specyfikę produktu - wieloosiowy robot zajmuje mało miejsca, oferuje łatwy dostęp ale nie ma sztywności itd.
Z doświadczenia mogę powiedzieć, że fajna praca dla kobiety to produkcja pod przemysł medyczny, mikro formy itp. Małe ale złożone detale, krotkie serie, na hali
  • Odpowiedz
@Xawik: multispindle to nie osie kolego :) tylko wrzeciona - sam robiłem na 24 bo druga połowa (24 wiecej) nie działała.
Zobacz sobie pantograf - zwykle ręcznie się kopiuje.
Osie to są „ruchy” w których maszyna może się poruszać.
  • Odpowiedz
@huzarius: O! Takiej to bym się nie bała nic a nic :)
Pamiętam jak kiedyś byłam na praktykach w stoczni jachtowej i mieli taką całkiem sporą 5osiówkę i pan szanowny mgr inż od programowania uparcie nie brał pod uwagę tego, że frez jest przyczepiony do wrzeciona, a nie jak w programie lata w powietrzu i operator za każdym razem musiał dopisywać minusy w kodzie, żeby wrzeciono nie ładowało się przez materiał
  • Odpowiedz