Wpis z mikrobloga

Mam duży problem z dronem.
MJX Bugs 3 Mini (kupiony na GB, latany 15 minut)
Jako że przyszła do mnie dzisiaj kamerka FPV z gearbest ( https://www.gearbest.com/camera/pp_1846892.html ), postanowiłem ją zamontować w bugsie.
Odpiąłem przednie światełko i zmierzyłem napięcia na 3 pinach w gnieździe "FPV".
Między 1 a 2 pinem +3,3V, między 2 a 3 -5V.
Logiczne zatem wydawało mi się podpięcie kamerki do pinów 1-2 (czerwony kabelek do wyższego potencjału).
Załączyłem zatem napięcie na dronie, jednak po podłączeniu nic się nie stało, kamerka się nie włączyła.
Próbując podpiąć ją również do innego drona itp, również się nie włączyła.
Stwierdziłem zatem że podepnę ją do pinów 2-3, czyli z odwrotną polaryzacją, żeby sprawdzić czy może chińczyk kabelków nie zmienił. Ku mojemu zdziwieniu jednak kamerka dalej się nie włączyła, natomiast z drona rozległ się dźwięk jak przy podłączaniu akumulatora i ku mojemu najszczerszemu zdziwieniu dron ruszył kręcąc (na moje oko) z max mocą śmigłami.
Trochę mi pociął rękę i wylądował w kącie na podłodze w takim położeniu, że dwa przednie silniki kręciły się swobodnie, a 2 tylne były przyblokowane przez pudła/ścianę.
Drona złapałem i odłączyłem akumulator.
I teraz przechodzimy do problemu:
2 tylne śmigła nie pracują jak powinny. 1 w ogóle nie chce ruszyć, a 1 robi to ospale, przy czym dodając na nim gazu są wyraźne spadki mocy.
Czy da się coś takiego naprawić?
Czy problem jest w silnikach, czy ESC?
Czy ktoś z Was może polecić jakieś forum na którym mógłbym udać się z tym problemem?
załączam zdjęcia i filmik
https://www.dropbox.com/sh/6vqld1y938pxn4j/AAClSgfwCuSCuKtGzyFAssBDa?dl=0
#drony #dron #mjx #aliexpress #gearbest #elektronika #esc
  • 15
@pabury: możesz to łatwo sprawdzić, podłącz "dobry" silnik pod ospałe ESC. Jeśli też będzie ospały, ESC do wymiany.
Ciekaw jestem dlaczego zakręcił z pełną mocą. Ja tak miałem w QX95 jak bateria miała odwrotną polaryzację. Silniki zaczęły kręcić na maksa. Skończyło się na wymianie przetworniczki w FC.
@pabury: na zdjęciach ta płytka wygląda jakby miała all-in-one ESC więc możliwe, że czeka Cię wymiana całej płytki esc, ew. flight controllera jeśli też jest jest zintegrowany. Ewentualnie możesz sprawdzić które tranzystory się spaliły na płytce i wymienić tylko je. Wyjdzie ułamek tego co za ESC.