Wpis z mikrobloga

Jutro ucieczka co nie? Zrobiły się już różnice czasowe. Najważniejsze pytanie brzmi czy Elia Viviani jest w stanie przejechać jutrzejszy etap w tempie umożliwiającym złapanie ucieczki? Pozostałe ekipy z szybkimi sprinterami i dobrymi pociągami sprinterskimi, które stać na gonitwę razem z Quick-Stepem (Trek, Bora, Jumbo, Mitchelton-Scott, Sunweb) mogą wysłać swoich przedstawicieli do ucieczki albo jeżeli mają liderów na generalkę przeznaczą ten dzień na odpoczynek. Sky nie będzie goniło, bo w ucieczce najprawdopodobniej znajdzie się kolarz ze stratą powyżej 10 minut (już od 54 w dół takie są), a nawet jeżeli mniejszą to niewielkim kosztem powinni utrzymywać bezpieczną stratę podczas etapu. Kilka ekip od początku Vuelty było nastawione na ucieczki (Soudal + wszystkie ProConti), a kilka moim zdaniem już do nich dołączyło (BMC, Katusha, Trek).
Ciężko jest wytypować ucieczkę nie będąc pewnym formy większości kolarzy. Ja zawsze zadaję sobie pytanie, czy fakt iż kolarz znajduje się pod koniec klasyfikacji etapów oznacza, że nie czuje się najlepiej, czy raczej odpoczywa przed wycelowanym etapem do ucieczki?
Spośród siódemki kolarzy, którzy przyjechali na Vueltę ze zwycięstwami na Giro i TdF przy braku zwycięstwa na Vuelcie (Dennis, Pinot, Uran, I. Izagirre, Zakarin, Rolland, Fraile) pierwszy już ją zdobył, trzech kolejnych jest wysoko w generalce, piąty musi się nie najlepiej czuć, szósty jest zajechany uciekaniem na poprzednich etapach. Zostaje Omar (m. in. jego tyczy się powyższy akapit), który do tej pory na drugim i czwartym etapie przyjeżdżał w ostatnich grupach, a na trzecim także nie utrzymał się w peletonie. Myślę, że o pozwolenie drużyny na odjazd nie powinien się martwić, ale czy jest w stanie?

Etap ma 2,5 - 3 km przewyższenia na 188,7 km. Pomiędzy 150, a 162 km mamy Alto el Marchal (10,8 km; 4,1%), następnie 17 km zjazdu i 10 km płaskiego. Tutaj do ucieczki nie trzeba żadnego górala, najlepiej sprawdzą się all-rounderzy (jak Marczyński), którzy takie wzniesienia potrafią przejechać i ogólnie w każdym rodzaju terenu sobie radzą (wliczając w to zjazdy i jazdę po płaskim). Jeszcze pozostaje dobrze zafiniszować :)

Wymienię kilkunastu kolarzy (których nie tylko znalezienie się w ucieczce, ale także przyjazd w jej pierwszej grupie na linię mety) mogących zająć jutro wysokie miejsca:
1) AG2R La Mondiale: GENIEZ Alexandre, GOUGEARD Alexis
2) Astana Pro Team: FRAILE Omar
3) Bahrain Merida Pro Cycling Team: IZAGIRRE Gorka, PADUN Mark, PERNSTEINER Hermann
4) BMC Racing Team: BOOKWALTER Brent, DE MARCHI Alessandro, TEUNS Dylan
5) BORA - hansgrohe: MCCARTHY Jay
6) Groupama - FDJ: -
7) Lotto Soudal: ARMÉE Sander, DE GENDT Thomas, MONFORT Maxime
8) Mitchelton-Scott: -
9) Movistar Team: -
10) Quick-Step Floors: -
11) Team Dimension Data: ANTÓN Igor, KUDUS Merhawi
12) Team EF Education First-Drapac p/b Cannondale: -
13) Team Katusha - Alpecin: LAMMERTINK Maurits, MACHADO Tiago
14) Team LottoNL-Jumbo: -
15) Team Sky: -
16) Team Sunweb: -
17) Trek - Segafredo: FELLINE Fabio
18) UAE-Team Emirates: -
19) Burgos-BH:
20) Caja Rural - Seguros RGA:
21) Cofidis, Solutions Credits:
22) Euskadi - Murias:

W kontekście drużyn ProConti to ja poza Bouhannim nie planuję na nich stawiać. Tak dla zasady. Dla mnie są to 3x drużyny hiszpańskie i 1x francusko-hiszpańska, których kolarze są poziom niżej sportowo, starają się umieścić co najmniej jednego przedstawiciela w większości etapów i mogą sprawić niespodziankę. Tylko trzeba byłoby spisywać, którzy już atakowali, a jak kolarzy się słabiej zna to i z tego powodu nie mam ochoty się w to bawić.

Wyczytałem jeszcze, że tacy kolarze jak: Tiesj Benoot, Omar Fraile, Lukas Pöstelberger, Steve Cummings, Jetse Bol i Fabio Felline nie mają jeszcze podpisanego kontraktu.

Teraz pozostaje tylko śledzić twittery ekip i zawodników (czego sam nie robię :<).

#cyclinggame @cult_of_luna @schrodingerscat @Pierre_Billotte
  • 11
@Pierre_Billotte: w ogóle to jakoś dziwnie jest w tym roku, nie wiem czy tak było w zeszłych latach. Bo każdy mówi że Dimension Data co to za zespół pfff, tymczasem EF wygrało 1 etap na wyścigu HC (0 w WT), Katusha ma tylko 5 zwycięstw w sezonie (2 w WT), AG2R nie ma żadnego zwycięstwa w wyścigach HC (!), ale w WT ma już Naesena (Neasena jak to Darek mawia). Tak
@schrodingerscat:
Ja o Bouhannim wspomniałem w kontekście etapów, gdzie finiszować będą sprinterzy. Jutro oczywiście nawet w peletonie może się nie utrzymać.
@Pierre_Billotte:
Gastauer dziś pokazał, że jest za słaby. Gallopin jedzie jeszcze generalkę. Sprintera nie mają. Zostają Geniez i Cougeard na cięższe i lżejsze etapy dla ucieczek.