Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuję połączyć ok. 10 diod, żeby stworzyć coś a'la małe lampki choinkowe. I z racji, że jestem totalnie zielony w tych tematach, to chciałbym się spytać o kilka spraw.

Jeżeli użyję 2 baterię AA (1,5 V) połączone szeregowo, to dam radę zasilić diodę 3V tak?
Jeśli chciałbym, aby wszystkie diody były zasilane z tych 2 baterii, to diody muszą być połączone równolegle, aby napięcie wszędzie wynosiło 3V?
Czy mogę połączyć diody równolegle, a baterię szeregowo?
Czy w obwodzie musi być rezystor (wydaje mi się, że tak), jeśli tak, to czy w połączeniu równoległym będzie on się musiał znajdować w każdej gałęzi?

#elektronika #kiciochpyta
  • 8
Jeżeli użyję 2 baterię AA (1,5 V) połączone szeregowo, to dam radę zasilić diodę 3V tak?


Tak, ale przydałyby się rezystory szeregowo z diodami, które ograniczałyby prąd w gałęziach do około 20mA.

Jeśli chciałbym, aby wszystkie diody były zasilane z tych 2 baterii, to diody muszą być połączone równolegle, aby napięcie wszędzie wynosiło 3V?


Zgadza się, pary dioda+rezystor równolegle. Jakiego koloru są to LED-y? Od tego zależy dobór R.

czy w połączeniu
A jeśli połączę te diody szeregowo i dam do obwodu 1 rezystor, to wystarczy 1 bateria 3V?


Z takim napięciem nie połączysz ich szeregowo, bo wtedy każda potrzebowałaby około 2V do działania ¯\_(ツ)_/¯
@Tenisista88: @c10h14n2:
Diody dopiero zamierzam kupić. Będzie to kolor biały.
Chcę zrobić pewną lampkę, gdzie szkło będzie miało mlecznobiały kolor, tak, aby światło było rozmyte i matowe (nie musi dawać dużego światła, ale robić odpowiedni klimat.

Zastanawiam się teraz, czy nie za dużo roboty z tymi diodami i czy jest sens tak to robić.
Cały ten obwód z tymi diodami i rezystorami też będzie wyglądał mało estetycznie, chyba lepiej będzie