Wpis z mikrobloga

Powstał jakiś mit że krucjaty to wojny przeciwko muzułmanom i chroniły "cywilizację europejską" przed zalewem islamu. Postanowiłem więc przypomnieć o kilkunastu innych krucjatach które odbyły się na terenie europy i były skierowane przeciwko innym chrześcijanom, katolikom oraz poganom. Dla ułatwienia podaję dzisiejsze nazwy państw na terenie których się odbywały ponieważ niektóre z ówczesnych mogą już nie istnieć.

- 5 krucjat na terenie Czech
- 2 krucjaty na terenie Niemiec
- 2 krucjaty na terenie Francji
- 1 krucjata na terenie Polski
- 1 krucjata na terenie Włoch
- 1 krucjata na terenie Finlandii
- 1 krucjata na terenie Litwy ,Łotwy, Estonii

#ciekawostki #bekazkatoli
  • 8
@dqdq1: pokrętna logika - jeżeli były takie (nie podajesz źródeł) to znaczy że te wielkie znane krucjaty nie były głównie wymierzone w muzułmanów?
@dqdq1: Hmmmmm, wszystko spoko gdyby nie kilka problemów, raz krucjata przeciętnemu "kowalskiemu" kojarzy się z wyprawami krzyżowców do ziemi świętej, dwa że krucjaty na Czechów były wymierzone w nich jako heretyków trzy krucjaty przeciwko innym katolikom były raptem dwie.
@RandomowyMetal: zwracam uwagę na chrześcijan, prawosławni i husyci to też chrześcijanie. Chyba że zabijanie innych chrześcijan na polecenie papieża jest już spoko.

@Atreyu: Mimo dołożenia wszelkich starań nie potrafię tego jednoznacznie określić. Krucjaty na terenie Czech regularnie angażowały sporo rycerstwa ze strony papistów i nie ma się co dziwić- to strefa zainteresowania wielu europejskich państw, w przeciwieństwie do bliskiego wschodu. Powiedziałbym, że patrząc pobieżnie, zaangażowanie było porównywalne.

Plus mogę dorzucić
@dqdq1: Heretycy generalnie raczej łatwo nie mieli, acz fakt, techniczne to ciągle chrześcijanie, co do zdobycia Konstantynopola przez IV krucjatę to mimo wszystko trzeba wspomnieć że byli ekskimunikowani, ciężko więc tu mówić o papieskim przyzwoleniu. I jeszcze dopytam: Krucjata w Polsce?? Mam nadzieję że nie masz tu na myśli Krzyżaków bo krucjata to to NIE była. (uprzedzając: Może i papaj w Watykanie poparł działania zakonu, ale papajów było w tamtym czasie